Merkelová chystá rezignaci? Schůzka špiček CDU vyvolává spekulace

Německá kancléřka Angela Merkelová by v červnu mohla odstoupit ze své funkce, spekulují německá média. Vede je k tomu jednání její nástupkyně na postu předsedkyně Křesťanskodemokratická unie (CDU), Annegret Krampové-Karrenbauerové, která svolala setkání představitelů strany na 2. a 3. června. Odstoupení Merkelové z úřady by mělo značné důsledky pro vládnoucí koalici.

Angela Merkelová, německá kancléřka

Naposledy na podobně svolaném setkání v prosinci Merkelová oznámila, že odstupuje po 18 letech z pozice předsedkyně CDU. Strana si poté zvolila podle očekávání Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, které se vzhledem k názorové blízkosti k Merkelové přezdívalo „mini Merkelová.“

Nová předsedkyně se proti tomuto označení vymezila. Během svého působení ve funkci skutečně vyšlo najevo, že ačkoliv do značné míry drží názorovou linii prosazovanou Merkelové, je mnohem konzervativnější než současná kancléřka, např. co se týče témat homosexuálních svazků, migrace či EU. Tím k sobě připoutala konzervativní křídlo strany, které je dlouhodobě nespokojené s tím, co vnímá jako přílišnou liberalizaci oficiální politiky CDU za Merkelové.

Německá rádiová stanice Deutsche Welle upozorňuje, že Merkelová absentuje v kampani CDU do Evropského parlamentu. Naopak Krampová-Karrenbauerová jí dominuje jako hlavní tvář CDU. To může naznačovat, že Merkelová už je smířená s přesunem moci v CDU. Její možné odstoupení z pozice kancléřky oznámené na setkání špiček CDU by tak bylo finálním potvrzením, že Merkelová už nechce hrát v německé politice po sérii posledních neúspěchů velkou roli.

Oficiálně má Merkelová ve funkci končit až v roce 2021. Proti předčasnému ukončení mluví křehký stav vládní koalice. Partner CDU a její bavorské sestry CSU, Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), oznámila, že nepřijme Krampovou-Karrenbauerovou za kancléřku. Důvodem je obava, že by ji tím výrazně pomohla před parlamentními volbami v roce 2021.

SPD, která se potýká s poklesem volebních preferencí, se bojí předčasných voleb a proto chce dosavadní stav spíše udržet. Její neochota přijmout Krampovou-Karrenbauerovou za kancléřku i poté, co by měla nahradit Merkelovou na pozici kancléřky, by ale mohla vést k rozkolu mezi vládními stranami a předčasným volbám. To by však zřejmě poškodilo i CDU, která taktéž se potýká s poklesem volebních preferencí.

Krampová-Karrenbauerová by se nicméně nemusela na CDU ohlížet a mohla by se pokusit vytvořit staronovou koalici, přezdívanou kvůli barvám stran Jamajka, CDU se Svobodnou demokratickou stranou (FDP) a stranou Zelených. Nicméně, vzhledem k poměrně značným názorovým rozdílům participujících stran už nedopadla tato koalice napoprvé, když se v roce 2017 o ní jednalo.

Zelení nemají příliš důvodů do této koalice vstupovat. Na rozdíl od vládních stran jejich preference stoupají, což bylo znát v posledních zemských volbách v Hesensku a Bavorsku. Nyní se odhaduje, že by v parlamentních volbách mohla získat až 20%, což znamená, že na rozdíl od vládních stran by Zeleným předčasné volby nevadily a naopak by je vítaly.

Kromě voleb do Evropského parlamentu 26. května se ve stejný den pořádají i zemské volby v Brémách. Výsledky stran v obou těchto volbách jim napoví, jak si stojí a ovlivní další plány. Pokud by však došlo k rozpadu velké koalice, dle německých médií by to pravděpodobně by to vedlo k odstoupení Merkelové z dlouhodobě držené funkce.

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Související:

Právě se děje