O ruské občanství má zájem 86 procent obyvatel Donbasu, tvrdí Moskva

Velká většina obyvatel separatistické Luhanské a Doněcké lidové republiky (LNR a DNR) má údajně zájem o obdržení ruského občanství. Podle agentury Interfax to vyplývá z průzkumu provedeného pro ruské ministerstvo vnitra. Moskva minulý týden umožnila získat ruský pas obyvatelům jihovýchodní Ukrajiny ve zjednodušeném řízení.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ruská vlajka
doporučujeme

"Byl proveden průzkum - 86 procent obyvatel Luhanské a Doněcké lidové republiky chce dostat ruské občanství," sdělil na tiskové konferenci zástupce ministerstva vnitra pro otázky migrace Kirill Adzinov. Dodal, že v případě vytváření front před středisky pro výdej pasů budou operativně otevřena další.

V pondělí začala v testovacím režimu fungovat v Rostovské oblasti poblíž hranice s Ukrajinou dvě pasová centra - v Novošachtinsku pro obyvatele LNR a ve vesnici Pokrovskoje pro zájemce z DNR. Za první den provozu zaevidovalo centrum v Novošachtinsku 80 žádostí o získání ruského občanství. Vyřízení procedury má trvat třicet dní.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal 24. dubna dekret, který dává právo obyvatelům "řady okresů na jihovýchodě Ukrajiny" získat ruské občanství ve zjednodušeném řízení. Rozhodnutí vydávat Ukrajincům z jihovýchodní části země ruské pasy označil Kreml za humanitární akt. Kyjev ale Putinův krok považuje za agresi a odsoudila ho i řada západních států včetně Česka.

Putin o víkendu prohlásil, že zvažuje možnost nabídnout ruské občanství ve zjednodušeném řízení všem obyvatelům Ukrajiny. Toto rozhodnutím podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova zatím nepadlo.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je role Ruska v nepokojích v USA? Profesor dospěl k překvapivým…

04.06.2020 22:05 Aktualizováno NÁZOR - Pohled na to, jak se Spojené státy znovu samy trhají na kusy, je depresivní, tvrdí profesor…

Britská vláda eviduje dalších 176 úmrtí s koronavirem

04.06.2020 20:25 Oficiální britská bilance epidemie covidu-19 za 24 hodin vzrostla o 176 mrtvých, informovala vláda…

Severní Makedonie hlásí druhou vlnu koronaviru. Obnovila zákaz vycházení

04.06.2020 19:12 Kvůli znepokojivému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech vláda Severní Makedonie…

V Rusku se nakazilo za minulý den víc lidí než o den dříve

04.06.2020 10:57 V Rusku za minulých 24 hodin přibylo přes 8800 potvrzených případů nákazy koronavirem a 169 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy