O ruské občanství má zájem 86 procent obyvatel Donbasu, tvrdí Moskva

Velká většina obyvatel separatistické Luhanské a Doněcké lidové republiky (LNR a DNR) má údajně zájem o obdržení ruského občanství. Podle agentury Interfax to vyplývá z průzkumu provedeného pro ruské ministerstvo vnitra. Moskva minulý týden umožnila získat ruský pas obyvatelům jihovýchodní Ukrajiny ve zjednodušeném řízení.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ruská vlajka
doporučujeme

"Byl proveden průzkum - 86 procent obyvatel Luhanské a Doněcké lidové republiky chce dostat ruské občanství," sdělil na tiskové konferenci zástupce ministerstva vnitra pro otázky migrace Kirill Adzinov. Dodal, že v případě vytváření front před středisky pro výdej pasů budou operativně otevřena další.

V pondělí začala v testovacím režimu fungovat v Rostovské oblasti poblíž hranice s Ukrajinou dvě pasová centra - v Novošachtinsku pro obyvatele LNR a ve vesnici Pokrovskoje pro zájemce z DNR. Za první den provozu zaevidovalo centrum v Novošachtinsku 80 žádostí o získání ruského občanství. Vyřízení procedury má trvat třicet dní.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal 24. dubna dekret, který dává právo obyvatelům "řady okresů na jihovýchodě Ukrajiny" získat ruské občanství ve zjednodušeném řízení. Rozhodnutí vydávat Ukrajincům z jihovýchodní části země ruské pasy označil Kreml za humanitární akt. Kyjev ale Putinův krok považuje za agresi a odsoudila ho i řada západních států včetně Česka.

Putin o víkendu prohlásil, že zvažuje možnost nabídnout ruské občanství ve zjednodušeném řízení všem obyvatelům Ukrajiny. Toto rozhodnutím podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova zatím nepadlo.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wikipedia se kvůli blokaci v Turecku obrátila soud pro lidská práva ve…

23.05.2019 20:07 Nadace Wikipedia se kvůli dvouleté blokaci všech jazykových verzí stejnojmenné internetové…

Ruský Transněfť a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

23.05.2019 18:49 Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění…

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

23.05.2019 16:26 Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Vojenská převaha Ruska? Expert prozradil, co vše údajně dovede

23.05.2019 16:03 Aktualizováno Rusko by mělo být schopno sestřelit hypersonické střely. Ruské zpravodajské agentuře TASS to sdělil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama