Rakušané neznají Eichmanna a neví, co to byl holokaust, ukázal průzkum. 21% Rakušanů neví, že Hitler pocházel z Rakouska

Většina Rakušanů neví, že 6 miliónů Židů bylo zabit během holocaustu. 21% též neví, že Adolf Hitler byl Rakušan. Ukázal to nový průzkum Konference o židovských materiálních nárocích vůči Německu. Zprávu přinesl server Deutsche Welle.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Adolf Hitler
doporučujeme

Průzkum vyzpovídal 1 000 Rakušanů ve věku 18 let a více ohledně jejich znalosti holokaustu a anexe Rakouska nacistickým Německem. 87% jich někde slyšelo termín holocaust. Jen 56% však řeklo, že to odkazuje na likvidaci Židů.

69% uvedlo, že se holokaust odehrál v Německu. 62% uvedlo, že se na holokaustu podílelo i okupované Rakousko, 48% respondentů totéž uvedlo i v případě Polska.

56% respondentů nevědělo, že během holokaustu bylo zabito 6 miliónů Židů. Podle 10% respondentů jen 100 000 Židů bylo zabito.

Ačkoliv 98% respondentů vědělo o Adolfu Hitlerovi, 21% nevědělo, že byl rakouského původu. Adolfa Eichmanna, jednoho ze strůjců holokaustu, znalo jen 51% respondentů. O tom, že byl též rakouského původu, vědělo jen 14%.

V průzkumu 13% dotázaných uvedlo Rakousko pouze jako pachatele holocaustu, 12% jej považovalo pouze za oběť a 68% uvedlo, že se jednalo o oběť i pachatele.

Podle Richelle Budd Caplanové, ředitelky Evropského oddělení Mezinárodní školy pro studium holocaustu Jad Vašem mají tyto výsledky svou negativní i pozitivní stránku. Podle ní to ukazuje, že představa Rakouska jako první anektované země, což by před 25 lety bylo převládající veřejné mínění, pomalu mizí.

Na druhou stranu však stále Rakousko není příliš ochotné uznat své historické „vítání“ nacistického Německa v roce 1938 jako historický fakt. Podle ní se též musí více adresovat nedostatečná znalost dalších aktérů holocaustu, což by pomohlo vidět holokaust jako akci, na které se podílelo vícero lidí s různých důvodů a nejenom Hitler.

Jak pamětníci a přímí účastníci holocaustu postupně umírají, sílí obavy, že se na tuto hrozivou událost zapomene a či bude dezinterpretována. Podle Caplanové je však pozitivní náznak, že 76% respondentů si myslí, že učení o holocaustu by mělo být povinné ve školách.

31% respondentů si myslí, že k něčemu jako je holokaust by v Rakousku mohlo dojít. Podle 58% respondentů k ničemu takovému už v Evropě nemůže dojít.

Neznalost přesného počtu obětí holokaustu se netýká jen Rakušanů. Podle nedávného lednového průzkumu asi polovina Britů neví, kolik během něj bylo zabito Židů. Číslo většinou odhadují na 2 miliony. 1 z 20 Britů odmítá, že se vůbec holokaust stal.

Podle jiného průzkumu si 23% Kanaďanů a 31% Američanů myslí, že byli zavražděni 2 milióny a méně Židů během holocaustu. Ještě znepokojivější je skutečnost, že 45% Američanů nebylo schopno jmenovat alespoň jeden koncentrační tábor či židovské ghetto.

V Evropě stoupá v posledních letech počet útoků na Židy a to z jak ze strany posilující a agresivnější rasistické krajní pravice, tak ze strany radikálních islamistů. Situace je zvláště alarmující ve Francii, kde se nachází největší židovská komunita v Evropě a třetí na světě. Podle francouzského premiéra Édourada Phillipeho antisemitické činy stouply o 69% v první polovině roku 2018. V roce 2015, během vrcholu migrační krize, do Izraele emigroval rekordní počet Židů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrace nezmizí, do pohybu se dají miliony lidí. Bývalý šéf OSN burcuje k…

15.10.2019 23:01 Aktualizováno NÁZOR - Masový pohyb lidí je globální fenomén, který tady bude i nadále. Tvrdí to bývalý generální…

Kosovo vyšetřuje "otrávené" volební lístky ze Srbska. Kauza může skončit…

15.10.2019 11:00 Kosovský prezident Hasim Thaçi nařídil vyšetřování případu volebních lístků pocházejících ze Srbska…

Ruská policie opět vtrhla do kanceláří Navalného. Politická pomsta Kremlu?

15.10.2019 09:51 Ruská policie dnes ráno provedla další razie ve štábu Fondu boje s korupcí (FBK) opozičního předáka…

Trump zabředá do úzkých. Z Washingtonu znějí slova o další špinavé aféře

15.10.2019 00:01 NÁZOR - Je stále jasnější, že podezřelé praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajině…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama