Turista si chtěl z dovolené odvézt suvenýr. Po chvíli litoval, že se o to pokusil

Cesta na pláže v Sardinii by se nemusela vyplatit – pokud si turisté nebudou chtít odtud vzít písek. Místní úřady začali tuto běžnou turistickou praktiku tvrdě trestat. Na vlastní kůži to zažil návštěvník z Británie, který za to dostal značnou pokutu, píše britský deník The Daily Telegraph.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Castellammare di Stabia
doporučujeme

40letému muži z Británie byla uložena pokuta 1 032 (přes 26 000 korun) eur za to, že měl plastovou flašku plnou písku z pláže u města Olbia na severovýchodě ostrova. Celníci na mezinárodních letištích v Sardinii pravidelně prohlížejí cestovatelům zavazadla kvůli těmto „krádežím“ písku.

Podle sardinských úředníků je poměrně běžné, že si návštěvníci plní lahve a baťohy rozmanitým, odlišně zbarveným pískem z sardinských pláží. Sardinští představitelé to však odsuzují s tím, že je to v takové míře, že to ohrožuje životní prostředí poloostrova. V roce 2017 mělo být turisty sebráno na 5 tun písku.  

Proti praktice se vyjádřila i německá ambasáda v Římě. „ Sardinie má jedny z nejkrásnějších pláží v Itálii, ale brát si sebou písek, štěrk nebo mušle představuje pro tamní ekosystém vážný problém. Zákon to zakazuje. Můžete dostat pokutu od 500 (přibližně 12 900 korun) do 3 000 eur (přibližně 77 200 korun). Nechte písek tam, kde má být,“ varovalo velvyslanectví na svém facebookovém profilu návštěvníky z Německa.

Proti této praxi rozpoutal kampaň i Světový fond na ochranu přírody (WWF) pod sloganem „ Plážoví zloději-brát písek je krádež.“

Itálie si na škodlivé a necitlivé praktiky turistů stěžuje pravidelně. Římský starosta požádal světové ambasády, aby neposlušné a nepořádek dělající turisty v Římě daly na „černou listinu“ a zabránily jim se vrátit zpět. Jeho opatření se týká především „hooligans“, radikálních fotbalových fanoušků.

V roce 2015 v Římě se nizozemští fotbaloví fanoušci střetli s italskou policií. Během svého řádění poničili slavnou barokní fontánu Fontanu della Barcaccia.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosovský parlament se rozpustil, zemi čekají předčasné volby

22.08.2019 13:06 Kosovští poslanci dnes schválil rozpuštění parlamentu. Otevřeli tím cestu k předčasným volbám,…

Příprava na válku? Aktivity NATO rozlítily Rusko, Šojgu slíbil tvrdou…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes přislíbil přijmout nová "opatření k neutralizaci hrozeb"…

Putin varoval USA před rozmístěním raket v Evropě

21.08.2019 19:36 Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že by mohly rozmístit v Rumunsku a později i…

Moskva na sobotu zakázala všechny demonstrace

20.08.2019 19:03 Moskevská radnice zamítla všechny žádosti opozičních aktivistů o povolení demonstrací, které měly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama