Migranti se nesmí vyhošťovat? Evropský soud to zakázal

Uprchlíci, kterým v domovské zemi hrozí pronásledování, nemohou být ze zemí Evropské unie vyhoštěni ani poté, co zde spáchají závažný trestný čin. Dnes to konstatoval Soudní dvůr EU, na nějž se obrátily soudy z Česka a Belgie s otázkou, zda vyhoštění neodporuje příslušným mezinárodním úmluvám.

Přidejte svůj názor 69 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Soudní dvůr EU v Lucemburku v odůvodnění uvedl, že odepření či odejmutí práva na azyl nemá vliv na nárok na ochranu poskytovanou na základě Ženevské konvence či Listiny základních práv EU. Dokud tedy u azylanta panují důvodné obavy z pronásledování v zemi původu, musí se s ním zacházet jako s uprchlíkem nehledě na to, zda mu bylo postavení uprchlíka formálně přiznáno. Ani azylanti odsouzení za závažnou trestnou činnost proto nemohou být vyhoštěni do zemí, kde by jim hrozilo mučení či nelidské tresty.

Důvodem k soudnímu posouzení byly žaloby azylantů v Česku a Belgii, jimž úřady odňaly postavení uprchlíka a chtěly je vyhostit. V českém případě se jednalo o muže původem z jihoruského Čečenska, kterému ministerstvo vnitra udělilo azyl v roce 2006, když byl ještě předtím odsouzen ke tříletému trestu za loupež. Později dostal devět let vězení za další loupež a vydírání. Tento trest si měl odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Ministerstvo mu kvůli opakovaným zločinům v roce 2014 azyl odebralo, proti čemuž se muž odvolal. Když Městský soud v Praze odvolání zamítl, obrátil se cizinec s kasační stížností na Nejvyšší správní soud, jenž věc předal soudu unijnímu.

V Belgii se na místní justici obrátil uprchlík z Konga. V obou případech byl azyl odejmut na základě evropské směrnice o uprchlících, která umožňuje přijetí opatření vůči osobám, které představují ohrožení bezpečnosti hostitelského státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (69)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcaři v referendu zřejmě schválili přísnější zákon o držení zbraní

19.05.2019 13:36 Švýcaři dnes v závazném referendu zřejmě schválili přísnější zákon o držení zbraní. Podle odhadů…

Úřady v Jekatěrinburgu navrhnou pro stavbu pravoslavného chrámu jiná místa

18.05.2019 15:03 Nový pravoslavný chrám v Jekatěrinburgu by mohl být postaven jinde, než se původně plánovalo.…

Američtí evangelikálové chtějí podkopat evropské právo. Jejich terčem jsou…

18.05.2019 14:34 Homosexuální sňatky vyvolávají ve společnosti velké vášně. Hlavní opoziční silou proti nim je…

Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS

18.05.2019 11:48 Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama