USA se připravují na použití jaderných zbraní v Evropě, tvrdí ruské ministerstvo zahraničí

USA připravují použití jaderných zbraní v Evropě, tvrdí ředitel oddělení pro nerozšiřování a kontrolu zbraní ruského ministerstva zahraničí Vladimir Jermakov. Spojené státy přestaly zveřejňovat čísla svých jaderných hlavic, což je silně kritizováno Federací amerických vědců (Federation of American Scientists), soukromou skupinou studující nukleární zbraně a požadující větší otevřenost americké vlády v těchto záležitostech.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Jaderný výbuch
doporučujeme

“[Spojené státy se] připravují na použití jaderných zbraní v Evropě s zapojením nejaderných států,“ řekl Jermakov státní zpravodajské agentuře RIA Novosti. „ Bohužel, některé země závislé na Washingtonu předstírají, že se nic neděje nebo se prostě jen bojí zamyslet se nad tím, jak provokativní tento skutek je.“

Jermakov varoval evropské státy, že podporou Washingtonu vstupují na „na pokraj jaderné katastrofy a úplného sebezničení.“ Německý ministr zahraničí Heiko Maas v prosinci minulého roku uvedl, že Berlín bude velmi oponovat jakékoliv snaze ustanovit jaderné střely středního doletu v Evropě po konci Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (Intermediate-Range Nuclear Forces – INF).

USA v únoru oznámily, že od této smlouvy, uzavřené v roce 1987, odstoupí z důvodu toho, že ji má Rusko systematicky porušovat. Rusko tvrdí, že naopak USA jsou ty, co ji porušují. Ruský prezident Vladimir Putin vydal v březnu dekret, který pozastavil platnost smlouvy.

V únoru na svém každoročním projevu ke stavu země Putin varoval USA, že pokud USA rozmístí nukleární zbraně v Evropě, přistoupí Rusko k odvetným opatřením. „Ať si USA spočítají rychlost a dolet našich (nových) zbraní. Ať nejprve počítají a až pak rozhodují o hrozbách na naši adresu,“ uvedl Putin s tím, že ruské zbraně by byly schopny zasáhnout nejen místa dislokace amerických zbraní v Evropě, ale i "centrum rozhodování" v samotných USA.

Rusko nezveřejňuje, kolik má k dispozici jaderných zbraní. Federace amerických vědců odhaduje, že jich má kolem 4 350.

Tajnosti USA kolem počtu jaderných hlavic

Kolik přesně jaderných zbraní mají USA není též známo. Za Donalda Trumpa Spojené státy přestaly zveřejňovat tyto údaje, jak to od roku 2010 dělala administrativa jeho předchůdce, Baracka Obamy. V září roku 2009 měla USA 5 113 jaderných hlavic. Pro srovnání, v roce 1968 měly USA mít až 31 255 jaderných hlavic.

Podle posledních dostupných dat, které Trumpova administrativa prozradila, USA měly 30. září roku 2017 k dispozici 3 822 jaderných hlavic v porovnání s předchozím rokem. Údaje za rok 2017 byly zveřejněny v reakci na žádost skupiny vědců.

Jejich letošní žádost o zveřejnění údajů o počtu jaderných hlavic za rok 2018, však už byla zamítnuta. "Po pečlivém zvážení ... bylo rozhodnuto, že požadované informace nelze v této době odtajnit," napsalo oddělení energetiky v dopise z 5. dubna, který reagoval na žádost federace. Oddělení neposkytlo žádné vysvětlení pro toto rozhodnutí.

Hans M. Kristensen, ředitel Projektu jaderných informací Federace amerických vědců, to označil za „zbytečné a kontraproduktivní". Podle jeho názoru neexistují žádné národní bezpečnostní důvody pro udržování utajenosti.

"S tímto rozhodnutím Trumpova administrativa se vzdává veškerého tlaku na další jaderně vyzbrojené státy, aby byli transparentnější, pokud jde o velikost jejich jaderných zbraní. To je zvláštní, protože Trumpova vláda si opakovaně stěžovala na utajenost ruského a čínského arzenálu. . Namísto toho se zdá, že nyní podporuje jejich tajnůstkářství,“ cituje jej server Millitary Times.

Jaderné hlavice je možné připojit k bombám a raketám, jako jsou ty, které nesou strategické bombardovací letouny, ponorky a pozemní mezikontinentální balistické rakety, které tvoří jaderný arzenál USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (68)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko kvůli koronavioru zavírá hranice s Čínou

18.02.2020 22:13 Rusko od čtvrtka z obavy před novým koronavirem dočasně zakáže do země vstup čínským občanům.…

Putin odvolal poradce pro Ukrajinu Surkova

18.02.2020 19:56 Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvolnil z funkce dlouholetého poradce Vladislava Surkova, který…

Hrůzný incident. Policistka postřílela svou rodinu, nikdo netuší proč

18.02.2020 17:38 Tragédie se dnes odehrála v kosovském městě Gnjilane (Gjilan), kde policistka zabila čtyři členy…

Britská justice umučí Assange k smrti? Lékaři a psychologové bijí na…

18.02.2020 13:39 Aktualizováno Téměř 120 lékařů a psychologů vyzvalo k ukončení "psychického mučení" zakladatele serveru WikiLeaks…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama