Podezřelá smrt ruského novináře Dorenka? Expertiza nepotvrdila podezření o otravě

Výsledky vyšetřování, kvůli kterému byl odložen pohřeb známého ruského novináře Sergeje Dorenka, nepotvrdily hypotézu o otravě. Uvedla to dnes agentura Interfax. Úřady tuto zprávu dosud oficiálně nepotvrdily. S verzí o otravě podle médií přišly Dorenkovy dcery, v pozadí podle tisku mohl být spor s druhou Dorenkovou manželkou.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Sergej Dorenko
doporučujeme

"V Dorenkově krvi a tkáních se nepodařilo najít stopy po jedu," řekl agentuře nejmenovaný zdroj obeznámený s výsledky vyšetřování. Novinář, známý kritickým postojem k režimu prezidenta Vladimira Putina, podle všeho zemřel z přirozených příčin.

Podle původní lékařské zprávy devětapadesátiletý Dorenko nezemřel na zranění způsobená nehodou na motocyklu, ale na prasknutí aorty.

Tuto verzi podle Interfaxu podpořil i šéfredaktor opoziční rozhlasové stanice Echo Moskvy. "Lidé, kteří se podíleli na expertize, mi řekli, že nic nenašli, a dnes by mělo být oficiálně oznámeno, že padly všechny námitky a tělo smí být pohřbeno," řekl Alexej Venediktov.

Pohřeb by se v takovém případě mohl konat v pátek, uvedl ředitel stanice Govorit Moskva, kde Dorenko naposledy působil jako šéfredaktor. Dříve pracoval i ve službách Echo Moskvy.

Dorenko přišel o život 9. května při pádu z motocyklu, později se ale vynořilo podezření, že známý novinář mohl být otráven. Policisté odmítli rodině vydat tělo mrtvého kvůli "nutnosti opakované soudní expertizy". Příkaz se na veřejnost dostal v době, kdy už na hřbitově byli shromážděni pozůstalí, které zrušení pohřbu, naplánovaného na minulou neděli, šokovalo.

Dorenko se výrazně podílel na volební kampani Vladimira Putina před jeho prvním zvolením hlavou státu v roce 2000, později se ale s ruským vůdcem názorově rozešel, když ostře kritizoval postup Kremlu v tragickém případu jaderné ponorky Kursk.

V roce 2007 Dorenko zveřejnil rozhovor, který vedl v roce 1998 s Alexandrem Litviněnkem a dalšími agenty kontrarozvědky FSB. Tito muži přiznali, že dostávali příkazy k zabíjení, únosům nebo vydírání prominentních politiků nebo podnikatelů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo zabil Gruzínce v Berlíně? Podezřelý měl styky s ruskou FSB

17.02.2020 19:41 Další indicie nasvědčují zapletení Moskvy do srpnové vraždy Gruzínce v centru Berlína. V měsících…

Johnson čelí tlaku, aby odvolal poradce. Spojoval rasu s IQ

17.02.2020 19:04 Britský premiér Boris Johnson je pod tlakem, aby dal výpověď svému poradci, který v minulosti dal…

Chtěl zabít co nejvíc muslimů. Nor byl oficiálně obviněn z terorismu

17.02.2020 15:39 Nor Philip Manshaus, podezřelý z vraždy své nevlastní sestry a následného útoku na mešitu ve městě…

Jak zničit BBC? Johnsonův plán nazdvihl ze židle i konzervativce

17.02.2020 14:41 Aktualizováno Slovy o "destruktivní myšlence" či o vládní "vendetě" reagovali někteří poslanci britské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama