Opakování voleb v Istanbulu proběhne pod přísným dohledem

Opakované volby starosty Istanbulu, které se budou konat 23. června, bude vedle státní agentury Anadolu pokrývat i soukromá agentura ANKA. Opoziční televize KRN už s ní podepsala smlouvu, průběžné výsledky bude vysílat živě. ANKA data poskytne také ostatním médiím, uvedl dnes turecký opoziční server Ahval. V 15milionovém Istanbulu vyhrála v březnových volbách opoziční Lidová republikánská strana (CHP) rozdílem asi 13.000 hlasů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Turecká vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Státní agentura Anadolu, která posledních pět let představuje jediný zdroj pro média během voleb, se kvůli březnovým volbám v Istanbulu dočkala kritiky. Jakmile to vypadalo, že starostou se stane kandidát opoziční CHP Ekrem Imamoglu, přestala aktualizovat volební výsledky.

V dubnu agentura Anadolu přešla pod kontrolu ředitelství prezidentského úřadu pro komunikaci. Podle tureckých médií teď může úřad spadající pod prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nařídit kontrolu zdrojů agentury, ovlivnit její organizaci a personální obsazení.

Agentura ANKA byla v říjnu loňského roku po 46 let existence krátce uzavřena, po krátké době ji koupila skupina Güneşim Media.

O zneplatnění voleb rozhodla turecká ústřední volební komise 6. května, zneplatněn byl i mandát Imamoglua. Opozice rozhodnutí označila za diktaturu. Rakouský kancléř Sebastian Kurz například v reakci vyzval Evropskou unii, aby s Tureckem okamžitě ukončila přístupová jednání.

AKP už v Istanbulu vládne čtvrt století. Jako starosta tohoto největšího tureckého města začínal ve vysoké politice také Erdogan.

Turecká akademička Pinar Tremblayová soudí, že zneplatnění voleb přijde tureckého prezidenta draho. V názorovém sloupku zveřejněném v listu The Jerusalem Post (JP) napsala, že anulovat volby byla chyba. A uvedla k tomu tři důvody.

Zneplatnění voleb v první řadě kritizovali i ti, od nichž se to nečekalo: bývalý prezident Abdullah Gül a expremiér Ahmet Davutoglu a s nimi i řada celebrit. Levicový Imamoglu, který pochází ze zbožné muslimské rodiny, dále získal za krátkou dobu jako "klidný a milý muž" v protikladu k aroganci vládní moci na popularitě a uznání. A konečně, píše Tremblayová, na pozadí hospodářské recese oslovuje voliče spíše pokora opozice než okázalý životní styl elit z řad AKP a utrácení vládních představitelů. Imamoglu slíbil, že nebude sloužit jednomu člověku, ale 16 milionům obyvatel Istanbulu, připomíná.

"Tím, že Erdogan anuloval Imamogluovo vítězství, takřka naplnil své proroctví. Po celá desetiletí hlásal, že bez Istanbulu nemůže vládnout v Ankaře. A to se postupně naplňuje," uzavírá svůj sloupek turecká akademička.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj má první problém. Parlament shodil jeho návrhy ze stolu

22.05.2019 19:40 Aktualizováno Ukrajinský parlament na dnešním mimořádném zasedání, svolaném na žádost nového prezidenta…

Policisté zasáhli proti jednomu z největších evropských gangů

22.05.2019 09:38 Mezinárodní policejní akce vedla k rozbití velmi profesionálního a nebezpečného zločineckého gangu,…

Drama v moskevském metru: Technická porucha uvěznila tisíc lidí

22.05.2019 08:07 V tunelu moskevského metra v úterý večer zůstalo přes tisíc lidí několik hodin uvězněno ve…

Ukrajinský prezident Zelenskyj nechal rozpustit parlament a vypsal…

21.05.2019 21:47 Aktualizováno Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nařízení o rozpuštění parlamentu. Stejným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama