Sporný chrám v Jekatěrinburgu? Putin se chce zeptat na názor občanů

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes vyslovil pro průzkum názorů veřejnosti Jekatěrinburgu na spornou stavbu kostela v tamním parku. Obyvatelé čtvrtého největšího ruského města proti realizaci stavebního projektu místních úřadů od pondělí protestují při nepovolených demonstracích a téměř stovku jich policie už zadržela. Radnice tvrdí, že průzkum mínění už začal a stavba byla zatím přerušena.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Jekatěrinburg
doporučujeme

Chrám svaté Kateřiny (Jekatěriny) se úřady rozhodly postavit v parku v centru města, který je mezi obyvateli oblíbený. Pondělní živelný protest se obešel bez zásahu pořádkových sil, při úterním policie už zatýkala. Dodneška policisté podle agentury TASS zadrželi 96 lidí, z nichž 21 soud poslal do vězení na dva až deset dní.

Úterní demonstraci předcházela schůzka obou stran sporu u gubernátora Sverdlovské oblasti, která ale nevedla k nalezení kompromisu. Úřady se stavby chrámu, který podle médií financují i dva místní miliardáři, nehodlají vzdát.

Putin dnes v Soči podle agentury TASS navrhl uspořádat průzkum mínění obyvatel města na stavbu nového chrámu. Obyvatelé podle médií nemají nic proti chrámu samotnému, ale nelíbí se jim, že se nestaví na historickém místě, nýbrž v parku.

Ruský prezident ke sporu rovněž poznamenal, že investoři projektu by se měli zabývat i možností vybudovat ve městě nový park a také zlepšováním veřejných prostranství.

Starosta Jekatěrinburgu Alexandr Vysokinskij novinářům následně řekl, že úřady dnes už s průzkumem veřejného mínění začaly. Původně dodal, že v průběhu sondáže, která má trvat dvacet dní, bude stavba pokračovat, večer ale podle agentury TASS sdělil, že dnes se už práce zastavily a "stavba bude čekat".

Ruská pravoslavná církev chce, aby chrám svaté Kateřiny byl hotov do roku 2023, kdy město oslaví 300. výročí svého založení carem Petrem I. Velikým.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wikipedia se kvůli blokaci v Turecku obrátila soud pro lidská práva ve…

23.05.2019 20:07 Nadace Wikipedia se kvůli dvouleté blokaci všech jazykových verzí stejnojmenné internetové…

Ruský Transněfť a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

23.05.2019 18:49 Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění…

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

23.05.2019 16:26 Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Vojenská převaha Ruska? Expert prozradil, co vše údajně dovede

23.05.2019 16:03 Aktualizováno Rusko by mělo být schopno sestřelit hypersonické střely. Ruské zpravodajské agentuře TASS to sdělil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama