Vládní koalice v ukrajinském parlamentu se oficiálně rozpadla

Dosavadní vládní koalice v ukrajinském parlamentu se rozpadla. Oznámil to dnes předseda parlamentu Andrij Parubyj poté, co ohlásil odchod poslanců hnutí Lidová fronta ze svazku s uskupením Blok Petra Porošenka. Další vývoj zatím není jasný, v pondělí navíc vkročí na scénu nový hráč: úřadu se ujme nově zvolený prezident Volodymyr Zelenskyj, který porazil dosluhující hlavu státu Porošenka. Část médií se domnívá, že ohlášení konce koalice a začátku formování koalice nové je pokusem, jak připravit nového prezidenta o možnost rozpustit parlament a vypsat předčasné volby.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ukrajina
doporučujeme

Předseda poslaneckého klubu Lidové fronty Maxym Burbak totiž upozornil, že v parlamentu nyní vzniká nová koalice, a proto podle ústavy stávající parlament a stávající vláda budou působit až do řádných voleb, naplánovaných na 27. října. K účasti na jednáních o nové koalice v příštích 30 dnech vybídl zástupce všech klubů a frakcí i předseda Parubyj.

"Zdá se, že tímto způsobem parlament obehrál nově zvoleného prezidenta Volodymyra Zelenského, který by po inauguraci 20. května získal pravomoc rozpustit parlament a dokonce se to chystal udělat," poznamenal list Komsomoskaja pravda ve svém ukrajinském vydání.

Připomněl, že dokud se vytváří nová koalice, prezident nemá právo rozpustit parlament. A dokonce jestli nová koalice nevznikne, Zelenskyj už nebude moci rozpustit parlament předčasně, protože to už nebude smět udělat v tak krátké době před termínem řádných voleb.

Zelenského poradce Dmytro Razumkov spojil rozpad koalice v parlamentu s úsilím zabránit předčasným volbám. Agentuře Interfax-Ukrajina řekl, že se musí postupovat podle ústavy a zákona, nicméně "určitě" existuje možnost parlament rozpustit; vždyť vládní koalice podle něj přestala existovat už před lety. Zda se ale tak stane, závisí podle něj na právních předpokladech a na požadavcích veřejnosti.

Zelenskyj se nejvyššího úřadu ujme v pondělí 20. května. Jeho přívrženci doufali v předčasné volby. Řádný termín parlamentních voleb je 27. října, což by podle stoupenců Zelenského při nynějším složení sněmovny znamenalo "přežít" několikaměsíční faktické bezvládí. Výkonná moc, rozdělená na Ukrajině mezi parlament a hlavu státu, by totiž byla ochromena konflikty mezi prezidentskou kanceláří a sněmovnou, v níž někdejší komik a moderátor Zelenskyj nemá dostatečnou podporu.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcaři v referendu zřejmě schválili přísnější zákon o držení zbraní

19.05.2019 13:36 Švýcaři dnes v závazném referendu zřejmě schválili přísnější zákon o držení zbraní. Podle odhadů…

Úřady v Jekatěrinburgu navrhnou pro stavbu pravoslavného chrámu jiná místa

18.05.2019 15:03 Nový pravoslavný chrám v Jekatěrinburgu by mohl být postaven jinde, než se původně plánovalo.…

Američtí evangelikálové chtějí podkopat evropské právo. Jejich terčem jsou…

18.05.2019 14:34 Homosexuální sňatky vyvolávají ve společnosti velké vášně. Hlavní opoziční silou proti nim je…

Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS

18.05.2019 11:48 Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama