Norsko potvrdilo jednání venezuelské opozice a vlády prezidenta Madura

Norské ministerstvo zahraničí potvrdilo dřívější informace některých médií, že se tento týden v Oslu konala jednání zástupců venezuelské vlády a opozice o mírovém ukončení krize ve Venezuele. Uvedla to dnes agentura AFP. Autoritářský režim prezidenta Nicoláse Madura ve Venezuele ale pokračuje v represích vůči opozici. Sesazený šéf tajné služby Manuel Figuera, který se v dubnu veřejně přidal na stranu opozice, dnes obvinil vládu ze čtvrteční vraždy svého kolegy z vedení tajné služby.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Norsko oznamuje, že zahájilo předběžné kontakty se zástupci hlavních politických subjektů ve Venezuele, aby přispělo k řešení současné situace v této zemi," citovala dnes z prohlášení norského ministerstva zahraničí agentura AFP. Také šéf venezuelského parlamentu Juan Guaidó, jehož od ledna uznalo téměř 60 zemí prozatímním prezidentem, potvrdil, že několik opozičních lídrů bylo tento týden v Norsku.

Guaidó též ve čtvrtek řekl, že schůzky zprostředkované Norskem jsou téhož rázu jako jednání takzvané kontaktní skupiny (iniciativa EU a některých latinskoamerických zemí) či snaha Kanady o řešení krize.

Madurův režim zintenzivnil represe opozice po 30. dubnu, kdy Guaidó obklopen vojáky vyzval lid a armádu k dalším masovým protestům za odstoupení Madura. Po jeho boku se ten den objevil i uznávaný opoziční lídr Leopoldo López, jehož osvobodil z domácího vězení šéf tajné služby Manuel Figuera. Maduro pak šéfa tajné služby odvolal.

Figuera, který se nyní skrývá na neznámém místě, opakovaně vyzval armádu, aby se přidala na stranu opozice. Ve čtvrtek také odsoudil Madurovu vládu za "vraždu" svého bývalého kolegy z vedení tajné služby majora Jesúse Garcíi Hernándeze, který byl nalezen ten den mrtvý v hotelu ve městě San Antonio de los Altos ve státě Miranda na severu Venezuely. García byl podle Figuery zavražděn Madurovými jednotkami, protože měl podle něj informace o korupci vyšetřované za jeho vedení tajné služby.

Figuera znovu vyzval vojáky, aby "ukončili utrpení lidu a svrhli diktátora Madura". "Na okamžik zavřete oči a poslouchejte zoufalé volání matek, které nemohou nakrmit své děti, nemocných, kteří nemají peníze na léky," vyzval Figuera vojáky. Dopis zakončil vzkazem Madurovi: "Dokázal jsi dlouho podvádět celý národ, ale já jsem tě prohlédl."

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wikipedia se kvůli blokaci v Turecku obrátila soud pro lidská práva ve…

23.05.2019 20:07 Nadace Wikipedia se kvůli dvouleté blokaci všech jazykových verzí stejnojmenné internetové…

Ruský Transněfť a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

23.05.2019 18:49 Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění…

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

23.05.2019 16:26 Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Vojenská převaha Ruska? Expert prozradil, co vše údajně dovede

23.05.2019 16:03 Aktualizováno Rusko by mělo být schopno sestřelit hypersonické střely. Ruské zpravodajské agentuře TASS to sdělil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama