Rusko vrací úder. Odpoví na nové americké sankce

Moskva odpoví na nové americké sankce, protiopatření budou vycházet ze zásady reciprocity a z národních zájmů, řekl dnes novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Povahu odvetných opatření neupřesnil. Spojené státy ve čtvrtek na základě takzvaného Magnitského zákona o postihu za porušování lidských práv uvalily sankce na policejní zásahovou jednotku v ruském Čečensku a na pět lidí, mezi nimiž jsou i Rusové. Je to kvůli obviněním z porušování lidských práv, včetně mimosoudního zabíjení a mučení homosexuálů.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Moskva, Kreml
doporučujeme

"Tak či jinak bezpochyby dodržíme zásadu vzájemnosti, která vyžaduje určitá protiopatření vůči těmto destruktivním krokům," řekl Peskov, kterého citovala agentura TASS. "Především se budeme držet vlastních národních zájmů, vše učiníme jen ve vlastním národním zájmu," dodal prezidentův mluvčí.

Sankce se podle ruských médií vztahují na velitele zmíněné policejní jednotky Abuzajda Vismuradova. Mezi dalšími čtyři lidmi je velitel trestanecké kolonie IK-7 Sergej Kossijev, kde mučili vězně, bývalý velitel čečenské jednotky Sever Ruslan Geremejev, který je pokládán za možného organizátora vraždy opozičního politika Borise Němcova, nebo vyšetřovatelé Magnitského případu Gennadij Karlov a Jelena Trikulová.

"Spojené státy pokračují v dětinské hře na sankce. Na svědomí mají miliony obětí, zničené země a národy, Koreu, Vietnam, Afghánistán, Irák, Sýrii, Libyi, napočítají spoustu provokací, svržených vlád či výcvik velitelů teroristů," zareagoval na twitteru čečenský vládce Ramzan Kadyrov.

Spojené státy uplatnily takzvaný Magnitského zákon, který v roce 2012 přijal Kongres USA, aby potrestal ruské politiky, úředníky, soudce a policisty zapletené do porušování lidských práv. Norma je pojmenována po Sergeji Magnitském. Tento ruský auditor a právník byl zatčen kvůli podezření z daňových úniků krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých podvodů. V listopadu 2009 za nevyjasněných okolností v moskevském vězení zemřel, podle ruské opozice byl zavražděn.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wikipedia se kvůli blokaci v Turecku obrátila soud pro lidská práva ve…

23.05.2019 20:07 Nadace Wikipedia se kvůli dvouleté blokaci všech jazykových verzí stejnojmenné internetové…

Ruský Transněfť a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

23.05.2019 18:49 Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění…

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

23.05.2019 16:26 Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Vojenská převaha Ruska? Expert prozradil, co vše údajně dovede

23.05.2019 16:03 Aktualizováno Rusko by mělo být schopno sestřelit hypersonické střely. Ruské zpravodajské agentuře TASS to sdělil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama