Rusko vrací úder. Odpoví na nové americké sankce

Moskva odpoví na nové americké sankce, protiopatření budou vycházet ze zásady reciprocity a z národních zájmů, řekl dnes novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Povahu odvetných opatření neupřesnil. Spojené státy ve čtvrtek na základě takzvaného Magnitského zákona o postihu za porušování lidských práv uvalily sankce na policejní zásahovou jednotku v ruském Čečensku a na pět lidí, mezi nimiž jsou i Rusové. Je to kvůli obviněním z porušování lidských práv, včetně mimosoudního zabíjení a mučení homosexuálů.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Moskva, Kreml
doporučujeme

"Tak či jinak bezpochyby dodržíme zásadu vzájemnosti, která vyžaduje určitá protiopatření vůči těmto destruktivním krokům," řekl Peskov, kterého citovala agentura TASS. "Především se budeme držet vlastních národních zájmů, vše učiníme jen ve vlastním národním zájmu," dodal prezidentův mluvčí.

Sankce se podle ruských médií vztahují na velitele zmíněné policejní jednotky Abuzajda Vismuradova. Mezi dalšími čtyři lidmi je velitel trestanecké kolonie IK-7 Sergej Kossijev, kde mučili vězně, bývalý velitel čečenské jednotky Sever Ruslan Geremejev, který je pokládán za možného organizátora vraždy opozičního politika Borise Němcova, nebo vyšetřovatelé Magnitského případu Gennadij Karlov a Jelena Trikulová.

"Spojené státy pokračují v dětinské hře na sankce. Na svědomí mají miliony obětí, zničené země a národy, Koreu, Vietnam, Afghánistán, Irák, Sýrii, Libyi, napočítají spoustu provokací, svržených vlád či výcvik velitelů teroristů," zareagoval na twitteru čečenský vládce Ramzan Kadyrov.

Spojené státy uplatnily takzvaný Magnitského zákon, který v roce 2012 přijal Kongres USA, aby potrestal ruské politiky, úředníky, soudce a policisty zapletené do porušování lidských práv. Norma je pojmenována po Sergeji Magnitském. Tento ruský auditor a právník byl zatčen kvůli podezření z daňových úniků krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých podvodů. V listopadu 2009 za nevyjasněných okolností v moskevském vězení zemřel, podle ruské opozice byl zavražděn.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny se opět střílí. Počet mrtvých jde do tisíců

08.12.2019 11:17 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic…

Putin jednal s Lukašenkem o plynu a ropě, schůzka prý přinesla pokrok

07.12.2019 22:04 Rusko a Bělorusko se přiblížily k vyřešení neshod ohledně dodávek ropy a plynu, řekl po dnešním…

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama