Ministři Rady Evropy jsou pro, aby Rusko znovu získalo hlasovací práva

Ministři zahraničí členských zemí Rady Evropy dnes na schůzce v Helsinkách otevřeli cestu k obnovení hlasovacích práv Ruska, které o ně přišlo v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. Moskva kvůli tomu přestala platit členské příspěvky a hrozila, že z Rady Evropy, která dohlíží na dodržování lidských práv, odejde. Ukrajina s obnovením ruských práv nesouhlasí a její zástupce se ministerského jednání nezúčastnil.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Moskva, Kreml
doporučujeme

Ministři podpořili deklaraci, v níž se uvádí, že všichni členové Rady Evropy "mají mít právo účastnit se na rovném základě" práce ve dvou hlavních orgánech Rady Evropy - ve výboru ministrů a v Parlamentním shromáždění. Šéf finské diplomacie Timo Soini na tiskové konferenci v Helsinkách upozornil, že dnešní deklarace sama o sobě ruské členství v Parlamentním shromáždění neobnovuje, neboť tento orgán musí přijmout o Rusku své vlastní rozhodnutí.

Podle mluvčího české diplomacie Michala Bucháčka bylo stanovisko ministrů přijato konsenzuálně na úvod jednání. Agentura AP napsala, že ministři deklaraci podpořili velkou většinou. Podle agentury TASS ministr Soini uvedl, že "více než jedna země byla proti". Řekl, že "nelze popřít, že některé státy na takové rozhodnutí pohlížejí jinak, většina ho ale podpořila". Parlamentní shromáždění by podle Bucháčka mělo obnovení ruských hlasovacích práv potvrdit na zasedání v červnu.

"Nemáme v úmyslu Radu Evropy opustit, jak se někteří lidé snaží naznačit šířením nepravdivých fám," řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Dodal, že Moskva hodlá v Radě Evropy plnit všechny závazky, včetně těch finančních. Ruské příspěvky tvoří asi sedm procent rozpočtu organizace, která kvůli jejich neplacení v posledních letech podle agentury Reuters přišla o 90 milionů eur (2,3 miliardy Kč).

Ve čtvrtek na jednání ministrů nečekaně nepřišel šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin, což si pozorovatelé vyložili tak, že Kyjev očekává, že Rusko plná hlasovací práva znovu získá. Přijetí deklarace se podle Reuters snažila zabránit Ukrajina, kterou podpořilo šest zemí - Británie, Polsko, Gruzie, Litva, Lotyšsko a Estonsko.

Stálý ukrajinský zástupce v Radě Evropy Volodymyr Arjev kyjevskému serveru Ukrajinska pravda řekl, že o obnovení ruských práv nemá právo rozhodovat výbor ministrů, ale Parlamentní shromáždění. Připustil ovšem, že dnešním rozhodnutím dostalo Parlamentní shromáždění příslušný signál. "Riziko návratu Ruska do Rady Evropy je velmi velké," řekl Arjev.

Ukrajinska pravda situaci v komentáři přirovnává k událostem roku 1938, tedy k mnichovské dohodě o odstoupení československého pohraničí. Podle ukrajinského serveru stojí o obnovení ruských práv hlavně Německo a Francie.

Česko na schůzce zastupoval ministr zahraničí Tomáš Petříček, který podle mluvčího Černínského paláce vyjádřil znepokojení nad situací na Krymu, který z hlediska ochrany lidských práv nadále představuje šedou zónu. "Potvrzujeme naši podporu suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny a Gruzie a opakovaně vyzýváme Rusko, aby respektovalo mezinárodní právo a naplnilo své závazky z minských dohod," citoval mluvčí Bucháček z Petříčkova vystoupení na ministerské schůzce.

Vysoce postavená finská diplomatka Nina Nordströmová uznává, že požadavky Ukrajiny na navrácení Krymu jsou oprávněné. "Nicméně záležitosti míru a války mezi jednotlivými zeměmi se v rámci této organizace (Rady Evropy - pozn. ČTK) neřeší," vzkázala Kyjevu.

Odchod Ruska z Rady Evropy by znamenal, že se Rusové nebudou moci obracet na Evropský soud pro lidská práva coby poslední instanci, kde mohou napadnout rozhodnutí ruské justice. Agentura AP připomíná, že tribunál se sídlem ve Štrasburku se v posledních letech stal důležitým místem pro Rusy, kteří se nemohou domoci spravedlnosti doma kvůli notorické korupci a vlivu vlády na soudní systém. Podle výroční zprávy štrasburského soudu za loňský rok se více než pětina případů, kterými se zabýval, týkala ruských občanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Rusko odpálilo z ponorek strategické střely, zasáhly určené cíle

24.08.2019 13:35 Aktualizováno Ruská armáda dnes vyzkoušela dvě balistické střely Siněva a Bulava vypálené z ponorek v Severním…

Rusko řeší nový problém. Kdo nahradí Putina? Ve hře je neobvyklá osoba

24.08.2019 11:25 Když se ruská televizní moderátorka Xenija Sobčaková rozhodla kandidovat na prezidentku, už dopředu…

Česko na koberečku: Moskva ostře protestuje proti "zhanobení" pomníku…

23.08.2019 19:16 Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a…

Američan Whelan je v ruském vězení mučen? Obvinil dozorce z napadení, soud…

23.08.2019 17:34 Občan čtyř západních států, včetně USA, Paul Whelan, který od prosince čeká v ruské vazbě na proces…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama