Putin se se Zelenským nesetká, blahopřání neposlal

Ruský prezident Vladimir Putin nemá v plánu žádný kontakt s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Agentuře TASS to dnes řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Z jeho slov vyplynulo, že Putin nehodlá Zelenskému k uvedení do funkce ani blahopřát, stejně jako mu negratulovat po dubnovém volebním vítězství.

Vladimír Putin
doporučujeme

"Prezident Putin bude blahopřát prezidentu Zelenskému po prvních úspěších při urovnání vnitřního konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny a rovněž při prvních úspěších při normalizaci rusko-ukrajinských vztahů," citoval TASS Peskova. Jaké úspěchy by to měly být, mluvčí neupřesnil. Když Zelenskyj v dubnu s převahou vyhrál prezidentské volby, byl Putin jedním z mála evropských státníků, kteří mu nezaslali gratulaci.

Kyjev po ruské anexi Krymu v roce 2014 a po donbaské vzpouře postupně s Moskvou přerušil prakticky veškeré styky a jejich obnovení podmiňuje vrácením obsazených území, mezi která řadí i separatistickou část Donbasu. Ve stejném duchu se dnes v inauguračním projevy vyjádřil i Zelenskyj. Putin se kontaktům s odcházejícím prezidentem Petrem Porošenkem spíš vyhýbal, několikrát si telefonovali a osobní setkání omezovali na občasné kontakty na okraj mezinárodních konferencí.

Podporu nového ukrajinského prezidenta dnes naopak vyjádřil vedoucí delegace USA na Zelenského inauguraci, ministr energetiky Rick Perry. Z Bílého domu prý přivezl "jasné poselství" o tom, že Spojené státy stojí pevně za ukrajinským národem. Projev, který dnes nový ukrajinský prezident pronesl z tribuny kyjevského parlamentu, Perry označil za "velmi silný a pro budoucnost Ukrajiny velmi významný".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Minsku pokračují protesty, policie prý zatkla koordinátory

12.08.2020 10:46 V Bělorusku již třetí noc pokračovaly protesty proti průběhu a falšování výsledků nedělních…

20 let od potopení Kursku: Za zkázou ponorky stojí diletantství Ruska i…

12.08.2020 09:39 ANALÝZA - Jejich pohrdání lidskými životy, mlžení a lhaní je zarážející i po dvaceti letech. Ruské…

Skupiny okolo Putina jsou zločinecké. Rusko falšuje tisíce výsledků, říká…

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Sedí v tmavé místnosti, na sobě má sluneční brýle a klobouk. Před ním leží talíř s borščem. Ten…

Británie připravuje plán, který má migranty odradit od cesty přes průliv

11.08.2020 21:00 Británie za přispění francouzských úřadů připravuje plán, jak migrantům zcela znemožnit plavbu přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama