Putin se se Zelenským nesetká, blahopřání neposlal

Ruský prezident Vladimir Putin nemá v plánu žádný kontakt s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Agentuře TASS to dnes řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Z jeho slov vyplynulo, že Putin nehodlá Zelenskému k uvedení do funkce ani blahopřát, stejně jako mu negratulovat po dubnovém volebním vítězství.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Vladimír Putin
doporučujeme

"Prezident Putin bude blahopřát prezidentu Zelenskému po prvních úspěších při urovnání vnitřního konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny a rovněž při prvních úspěších při normalizaci rusko-ukrajinských vztahů," citoval TASS Peskova. Jaké úspěchy by to měly být, mluvčí neupřesnil. Když Zelenskyj v dubnu s převahou vyhrál prezidentské volby, byl Putin jedním z mála evropských státníků, kteří mu nezaslali gratulaci.

Kyjev po ruské anexi Krymu v roce 2014 a po donbaské vzpouře postupně s Moskvou přerušil prakticky veškeré styky a jejich obnovení podmiňuje vrácením obsazených území, mezi která řadí i separatistickou část Donbasu. Ve stejném duchu se dnes v inauguračním projevy vyjádřil i Zelenskyj. Putin se kontaktům s odcházejícím prezidentem Petrem Porošenkem spíš vyhýbal, několikrát si telefonovali a osobní setkání omezovali na občasné kontakty na okraj mezinárodních konferencí.

Podporu nového ukrajinského prezidenta dnes naopak vyjádřil vedoucí delegace USA na Zelenského inauguraci, ministr energetiky Rick Perry. Z Bílého domu prý přivezl "jasné poselství" o tom, že Spojené státy stojí pevně za ukrajinským národem. Projev, který dnes nový ukrajinský prezident pronesl z tribuny kyjevského parlamentu, Perry označil za "velmi silný a pro budoucnost Ukrajiny velmi významný".

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komu patří šperky z krymským muzeí? Soud odložil verdikt ve sporu Ruska s…

16.07.2019 17:00 Nizozemský odvolací soud dnes podle agentury AP odložil rozsudek ve sporu o kolekci zlatých…

Kvůli kauze Golunov padají hlavy. Čtyři policisté z Moskvy byli propuštěni

16.07.2019 15:23 Čtyři policisté z Moskvy byli propuštěni v souvislosti s červnovým zadržením investigativního…

AIDS na ústupu? OSN vydala nebezpečné varování

16.07.2019 14:50 Lidí, kteří zemřeli na následky viru HIV, v uplynulých letech výrazně ubylo. Tvrdí to každoroční…

Míra úmrtnosti v Rusku je děsivá. Vláda přišla s akčním plánem pro lidi…

16.07.2019 08:38 Ruské ministerstvo práce navrhlo vyhradit zaměstnaným Rusům volný den pro preventivní zdravotní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama