Frontex zahájil misi v Albánii, poprvé mimo členské státy

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) dnes v Albánii zahájila svou první společnou operaci na území nečlenské sousední země Evropské unie. Do operace se zapojí i deset českých policistů a jejich kolegové z několika dalších zemí. Společně s albánskými pohraničníky budou střežit albánsko-řeckou hranici. Jejich úkolem je pomoci Albánii s ochranou hranice a potíráním přeshraniční trestné činnosti.

Přidejte svůj názor

albánie
doporučujeme

Frontex může při svém působení poskytovat technickou a operativní podporu. Konkrétně půjde například o pomoc při provádění kontrol na hraničních přechodech a při zabraňování neoprávněných vstupů na albánské území, což se týká především ilegální migrace.

Agentura Frontex sdělila, že na začátku operace do Albánie vyšle 50 svých příslušníků, 16 hlídkových vozů a jedno vozidlo s termovizí. Jde o prostředky a osoby poskytnuté dvanácti členskými zeměmi EU, mezi nimiž jsou vedle České republiky například i Francie, Německo, Polsko a Rakousko. Do letošního prosince by se měl počet těchto policistů přiblížit stovce, uvedla v tiskové zprávě mluvčí české policie Lenka Sikorová. Čeští strážci pořádku se budou v Albánii střídat co dva měsíce.

Ministr vnitra Jan Hamáček při dubnové návštěvě Tirany svému resortnímu kolegovi Sanderu Lleshajovi mimo jiné řekl, že v případě prudkého zhoršení situace s nelegálními vstupy migrantů na Balkáně je Česká republika připravena poslat do Albánie policisty i techniku.

Na ochranu evropských hranic je na Balkáně nasazeno více než 60 českých policistů. Kromě Albánie působí v Řecku, Severní Makedonii a Srbsku, uvedla také Sikorová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arménský soud dal opět uvěznit exprezidenta Kočarjana, hrozí mu 15 let

25.06.2019 16:54 Arménský odvolací soud dnes nařídil opětovné uvěznění bývalého prezidenta Roberta Kočarjana, který…

Rusko může opět hlasovat v Radě Evropy. Ukrajina se urazila, jednání PACE…

25.06.2019 14:42 Ukrajina zruší svou účast v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE). Učinila tak v reakci na…

Rusko ztrestalo polského špióna. Pokusil se vyvézt součástky raket S-300

25.06.2019 13:37 Soud v Rusku dnes poslal na 14 let do trestanecké kolonie polského občana, který se pokusil vyvézt…

Krize v Albánii se prohlubuje. Kontroverzní volby mohou přerůst v…

25.06.2019 10:59 Albánský prezident Ilir Meta dnes kritizoval rozhodnutí vrcholného soudního orgánu, který potvrdil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama