Zelenského dekret vstoupil v platnost, čeká ho spor s parlamentem

Ukrajinský vládní věstník Urjadovyj kurjer dnes zveřejnil dekret prezidenta Volodymyra Zelenského o rozpuštění parlamentu a o vyhlášení mimořádných voleb na 21. července. Rozhodnutí, které nově zvolený prezident oznámil ve svém pondělním inauguračním projevu, tak vstoupilo v platnost. Poslanci hodlají dekret napadnout u ústavního soudu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Za hlavní důvod svého kroku Zelenskyj označuje nízkou prestiž poslanců. Zatímco v dubnových prezidentských volbách se pro nového prezidenta vyslovilo 73 procent voličů, Nejvyšší rada, tedy ukrajinský jednokomorový parlament, má podle průzkumů zhruba jen čtyřprocentní preference.

Zelenskyj v inauguračním projevu vyzval poslance, aby schválili několik nových zákonů, mimo jiné i nový volební zákon, který by změnil nynější smíšený volební systém. Dosud Ukrajinci volí polovinu poslanců poměrným systémem a polovinu systémem většinovým. Zelenskyj tvrdí, že většinový systém v ukrajinských podmínkách nahrává korupci a chce prosadit výhradní systém poměrného zastoupení.

Poslanecké frakce nejdřív Zelenského představy o mimořádných volbách podpořily, ve středu ale nastal radikální obrat, když o nich poslanci na parlamentní schůzi odmítli diskutovat. Šéf parlamentu Andrij Parubij dokonce počínání nového prezidenta označil za protiústavní.

Nejvyšší rada je nyní v názorech na budoucí vývoj rozdělena, napsala dnes agentura Interfax. Blok Petra Porošenka, který má v parlamentu nejvíc poslanců, jeho bývalý koaliční spojenec Lidová fronta a populistická Radikální strana s rozpuštěním nesouhlasí. Strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové, nacionalistická Svépomoc a proruský Opoziční blok naopak rozhodnutí Zelenského podporují.

Oficiální představitel prezidenta v Nejvyšší radě Ruslan Stefančuk mezitím ukrajinským novinářům řekl, že počet mandátů ve sněmovně, která má 450 členů, by se měl snížit. Pro stát, jehož počet obyvatel se v důsledku migrace, nízké porodnosti a války na Donbasu snižuje, je nynější počet křesel podle Stefančuka nadbytečný.

Budoucí vývoj je podle názoru ukrajinských komentátorů těžko předvídatelný. Analytička Anna Stešenková na serveru LB.ua napsala, že poslanci de facto Zelenskému vyhlásili válku. Prezidentovy návrhy na změnu volebního systému jsou podle zastupitelů "směšné" a sepsané s hrubými chybami horkou jehlou.

Zrušit Zelenského dekret o rozpuštění sněmovny podle ukrajinských právních expertů zastupitelé nemohou. Předseda Nejvyšší rady Parubij ve středu prohlásil, že musí rozhodnout ústavní soud. "Chápu, že soudní rozhodnutí může padnout až po samotných volbách. Autor (tedy Zelenskyj) ponese odpovědnost právní i politickou," řekl Parubij ze sněmovní tribuny za potlesku poslanců.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin rozšířil nabídku ruských pasů na celý Donbas

17.07.2019 21:08 Ruský prezident Vladimir Putin rozšířil nabídku ruského občanství pro všechny obyvatele Donbasu na…

Rusko ignoruje soud v Hamburku. Ukrajinským námořníkům prodloužilo vazbu

17.07.2019 20:43 Aktualizováno Moskevský soud dnes o další tři měsíce prodloužil vazbu všem 24 ukrajinským námořníkům, kteří jsou…

Ruská prokuratura si posvítí na "sibiřské Maledivy"

17.07.2019 11:17 Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá "sibiřské…

Záhadný otvor v Sojuzu: Bizarní incident se zřejmě nikdy neobjasní

17.07.2019 08:45 Zvláštní komise ruské vesmírné agentury Roskosmos ani po jedenácti měsících nedokázala najít viníka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama