Zelenského strana by ve volbách mohla získat až 30 procent voličů

Kdyby se parlamentní volby konaly na Ukrajině tuto neděli, měla by nově vytvořená strana Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského šance získat téměř třicet procent hlasů. Ukázal to průzkum společnosti Socialnyj monitoryng, o němž dnes informoval list Ukrajinska pravda. Mezi Ukrajinci, kteří jsou pevně rozhodnuti volit, má Zelenskyj až čtyřicetiprocentní podporu.

Přidejte svůj názor

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Svou stranu, která převzala název populárního sitcomu, bývalý herec Zelenskyj založil nedlouho před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž s přehledem porazil dosavadního prezidenta Petra Porošenka. V parlamentu tudíž Zelenského strana nemá ani jednoho poslance.

Nový prezident se v pondělí pokusil předejít konfliktu s jednokomorovou sněmovnou jejím rozpuštěním a vypsáním mimořádných voleb na červenec. Poslanci se ale jeho rozhodnutí vzepřeli a chtějí spor předat ústavnímu soudu. Řádné parlamentní volby jsou na Ukrajině naplánovány na říjen.

Na druhé místo se v průzkumu s odstupem dostala proruská strana Opoziční platforma - Za život, jejíž výraznou postavou je prokremelský oligarcha Viktor Medvedčuk. Ve volbách by získala přes osm procent hlasů. Třetí Blok Petra Porošenka a čtvrtá strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové by dostaly po sedmi procentech. Žádná jiná strana by pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu nepřekonala.

Průzkum, první po prezidentských volbách, potvrdil naděje Zelenského, že v případě mimořádných voleb by svou pozici v ukrajinském politickém systému výrazně posílil. Na Ukrajině platí smíšený parlamentně-prezidentský systém, v němž může konflikt mezi prezidentem a poslanci vyvolávat patové situace.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko může opět hlasovat v Radě Evropy. Ukrajina se urazila, jednání PACE…

25.06.2019 14:42 Ukrajina zruší svou účast v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE). Učinila tak v reakci na…

Rusko ztrestalo polského špióna. Pokusil se vyvézt součástky raket S-300

25.06.2019 13:37 Soud v Rusku dnes poslal na 14 let do trestanecké kolonie polského občana, který se pokusil vyvézt…

Krize v Albánii se prohlubuje. Kontroverzní volby mohou přerůst v…

25.06.2019 10:59 Albánský prezident Ilir Meta dnes kritizoval rozhodnutí vrcholného soudního orgánu, který potvrdil…

Dohodla Německo a Francie nový Mnichov? Ukrajina zkritizovala obnovení…

25.06.2019 09:16 Rada Evropy (RE) obnovila hlasovací práva Ruska. To o ně přišlo v roce 2014 po anexi Krymu. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama