Zelenského strana by ve volbách mohla získat až 30 procent voličů

Kdyby se parlamentní volby konaly na Ukrajině tuto neděli, měla by nově vytvořená strana Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského šance získat téměř třicet procent hlasů. Ukázal to průzkum společnosti Socialnyj monitoryng, o němž dnes informoval list Ukrajinska pravda. Mezi Ukrajinci, kteří jsou pevně rozhodnuti volit, má Zelenskyj až čtyřicetiprocentní podporu.

Přidejte svůj názor

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Svou stranu, která převzala název populárního sitcomu, bývalý herec Zelenskyj založil nedlouho před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž s přehledem porazil dosavadního prezidenta Petra Porošenka. V parlamentu tudíž Zelenského strana nemá ani jednoho poslance.

Nový prezident se v pondělí pokusil předejít konfliktu s jednokomorovou sněmovnou jejím rozpuštěním a vypsáním mimořádných voleb na červenec. Poslanci se ale jeho rozhodnutí vzepřeli a chtějí spor předat ústavnímu soudu. Řádné parlamentní volby jsou na Ukrajině naplánovány na říjen.

Na druhé místo se v průzkumu s odstupem dostala proruská strana Opoziční platforma - Za život, jejíž výraznou postavou je prokremelský oligarcha Viktor Medvedčuk. Ve volbách by získala přes osm procent hlasů. Třetí Blok Petra Porošenka a čtvrtá strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové by dostaly po sedmi procentech. Žádná jiná strana by pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu nepřekonala.

Průzkum, první po prezidentských volbách, potvrdil naděje Zelenského, že v případě mimořádných voleb by svou pozici v ukrajinském politickém systému výrazně posílil. Na Ukrajině platí smíšený parlamentně-prezidentský systém, v němž může konflikt mezi prezidentem a poslanci vyvolávat patové situace.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby

13.12.2019 13:34 Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…

Boj s požárem na ruské letadlové lodi trval 24 hodin. Následky jsou…

13.12.2019 10:13 Požární specialisté dnes ráno, skoro po 24 hodinách, uhasili požár na jediné ruské letadlové lodi…

V Rusku zcenzurovali ukrajinský seriál, přisprostlý vtip o Putinovi musel…

13.12.2019 09:22 Ruská televize TNT odvysílala první tři díly ukrajinského seriálu Sluha národa s Volodymyrem…

Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost, varuje WTO

12.12.2019 18:59 Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama