Wikipedia se kvůli blokaci v Turecku obrátila soud pro lidská práva ve Štrasburku

Nadace Wikipedia se kvůli dvouleté blokaci všech jazykových verzí stejnojmenné internetové encyklopedie v Turecku obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dnešní oznámení nadace. Blokování podle ní porušuje právo na svobodu slova.

Přidejte svůj názor

Wikipedia, foto: Lane Hartwell
doporučujeme

"Wikipedia podala stížnost na Turecko u ECHR (Evropského soudu pro lidská práva), oznámila dnes generální ředitelka nadace Katherine Maherová. Podání stížnosti předcházely marné pokusy se proti rozhodnutí úřadů odvolat v Turecku. Místní ústavní soud se k záležitosti po dva roky nijak nevyjádřil.

Turecké úřady zablokovaly přístup k Wikipedii 29. dubna 2017 na základě zákona a zdůvodnily to ohrožením národní bezpečnosti. Provozovatele Wikipedie zároveň vyzvaly, aby odstranil mimo jiné obsah, který tureckou vládu obviňuje z podpory teroristických skupin v Sýrii.

Technicky zdatní Turci blokaci obcházejí buďto přes kopie internetových adres Wikipedie s identickým obsahem, anebo přes virtuální soukromé sítě (VPN), jejichž pomocí lze změnit polohu své IP adresy. Řada dalších se ale k internetové encyklopedii zkrátka nedostane.

Ankara zpravidla rozhodnutí ECHR ignoruje a raději platí pokuty. Není vyloučené, že se tak stane i v případě Wikipedie, připomněl korespondent BBC v Turecku Mark Lowen.

Turecko v minulosti, obvykle v reakci na protesty či teroristické útoky, blokovalo sociální sítě, včetně facebooku či twitteru. Před blokací obsahovala turecká verze Wikipedie přes 300.000 hesel.

Všechny jazykové verze této encyklopedie zablokovala 15. května také Čína; jazykovou mutaci v mandarínštině Peking zarazil už v roce 2015. Podle Maherové nadace vyhodnocuje, jak postupovat i proti této blokaci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel další novinář, ukrajinský žurnalista podlehl zraněním

20.06.2019 17:04 Ukrajinský novinář a protikorupční aktivista Vadym Komarov, kterého neznámí pachatelé minulý měsíc…

Katastrofa letu MH17. Putin sepsul závěry vyšetřovatelů: Západ nechce…

20.06.2019 17:01 Rusko nesouhlasí se závěry mezinárodních vyšetřovatelů o příčinách katastrofy malajsijského letadla…

Zelenskyj směřuje k dalšímu triumfu. Soud potvrdil dekret o rozpuštění…

20.06.2019 16:52 Ukrajinský ústavní soud dnes potvrdil dekret prezidenta Volodymyra Zelenského o rozpuštění…

Putin by uvítal dialog s USA, varoval před útokem na Írán

20.06.2019 16:07 Rusko má zájem o dialog se Spojenými státy, jeho možnosti ale omezuje protitlak Kongresu a kampaň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama