Zelenskyj rozhodil Rusko i Ukrajinu. Darem dostal knížku pro děti

Ukrajinská média se snaží vypátrat podrobnosti politického programu nového prezidenta Volodymyra Zelenského, politického nováčka považovaného analytiky za amatéra bez jakýchkoli zkušeností. Sám Zelenskyj rozptýlení obav příliš nepomáhá, většina informací přichází z úst jeho poradců. Jedno kyjevské nakladatelství mu ve čtvrtek jako dar předalo dětskou knížku nazvanou "Politika pro začátečníky".

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Těžištěm mediálních spekulací je Zelenského vztah k Rusku, anexi Krymu a válce na východě Ukrajiny. V inauguračním projevu prezident řekl, že konflikt s Moskvou vyřeší, i kdyby ho to mělo stát funkci. Je prý připraven k "obtížným a nepopulárním" krokům. Slib, že o případné mírové smlouvě s Ruskem rozhodne všelidové hlasování, později zmírnil prohlášením, že referendum bude pro vládu nezávazné.

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma dnes Zelenskému doporučil, aby se seznámil s významem minského jednání o míru na Donbasu a s rolí takzvané normandské skupiny, která v úsilí o řešení krize sdružuje nejvyšší představitele Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie. Vůdkyně opoziční strany Vlast Julija Tymošenková odmítla plány na všelidové referendum slovy, že "o vítězství ve válce nelze hlasovat".

Kancléř Zelenského Andrij Bohdan prohlásil, že pokud Kyjev stojí o ukončení války na Donbasu, musí zahájit jednání s Ruskem. Ve čtvrtek přitom sám prezident na dotaz novinářů ohledně dialogu s Moskvou odpověděl jednoznačným "nikoli".

"Chceme-li mír, musíme jednat," řekl Bohdan v televizi 1+1. Formu rozhovorů nechal otevřenou. Je si nicméně jist, že urovnání donbaské krize lze dosáhnout mírovou cestou. "Je to obtížná cesta, ale právě tudy je třeba jít," dodal. Jednání s povstalci nepředpokládá, protože nejde o "samostatné subjekty".

Ruský prezident Vladimir Putin ústy svého mluvčího novému prezidentovi Ukrajiny vzkázal, že mu bude blahopřát až po úspěších v urovnání donbaského konfliktu. Předsedkyně horní parlamentní komory Valentina Matvijenková ve čtvrtek vyjádřila zájem své země na normalizaci vztahů s Kyjevem. "Máme zájem o dialog, ale o dialog seriózní, obsažný a uctivý. Žádné předběžné podmínky nemáme," řekla. Jakýkoli komentář nynější situace na Ukrajině považuje za předčasný.

Na Ukrajině mezitím začala kampaň k mimořádným volbám, které Zelenskyj vyhlásil na 21. července. Většina poslanců s prvními prezidentovými kroky nesouhlasí, stížnost na jeho dekret o rozpuštění parlamentu chtějí předat ústavnímu soudu. Na prezidentském webu se objevila internetová petice volající po Zelenského demisi. Kancléř Bohdan ji označil za žert.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko může opět hlasovat v Radě Evropy. Ukrajina se urazila, jednání PACE…

25.06.2019 14:42 Ukrajina zruší svou účast v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE). Učinila tak v reakci na…

Rusko ztrestalo polského špióna. Pokusil se vyvézt součástky raket S-300

25.06.2019 13:37 Soud v Rusku dnes poslal na 14 let do trestanecké kolonie polského občana, který se pokusil vyvézt…

Krize v Albánii se prohlubuje. Kontroverzní volby mohou přerůst v…

25.06.2019 10:59 Albánský prezident Ilir Meta dnes kritizoval rozhodnutí vrcholného soudního orgánu, který potvrdil…

Dohodla Německo a Francie nový Mnichov? Ukrajina zkritizovala obnovení…

25.06.2019 09:16 Rada Evropy (RE) obnovila hlasovací práva Ruska. To o ně přišlo v roce 2014 po anexi Krymu. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama