Zelenskyj rozhodil Rusko i Ukrajinu. Darem dostal knížku pro děti

Ukrajinská média se snaží vypátrat podrobnosti politického programu nového prezidenta Volodymyra Zelenského, politického nováčka považovaného analytiky za amatéra bez jakýchkoli zkušeností. Sám Zelenskyj rozptýlení obav příliš nepomáhá, většina informací přichází z úst jeho poradců. Jedno kyjevské nakladatelství mu ve čtvrtek jako dar předalo dětskou knížku nazvanou "Politika pro začátečníky".

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Těžištěm mediálních spekulací je Zelenského vztah k Rusku, anexi Krymu a válce na východě Ukrajiny. V inauguračním projevu prezident řekl, že konflikt s Moskvou vyřeší, i kdyby ho to mělo stát funkci. Je prý připraven k "obtížným a nepopulárním" krokům. Slib, že o případné mírové smlouvě s Ruskem rozhodne všelidové hlasování, později zmírnil prohlášením, že referendum bude pro vládu nezávazné.

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma dnes Zelenskému doporučil, aby se seznámil s významem minského jednání o míru na Donbasu a s rolí takzvané normandské skupiny, která v úsilí o řešení krize sdružuje nejvyšší představitele Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie. Vůdkyně opoziční strany Vlast Julija Tymošenková odmítla plány na všelidové referendum slovy, že "o vítězství ve válce nelze hlasovat".

Kancléř Zelenského Andrij Bohdan prohlásil, že pokud Kyjev stojí o ukončení války na Donbasu, musí zahájit jednání s Ruskem. Ve čtvrtek přitom sám prezident na dotaz novinářů ohledně dialogu s Moskvou odpověděl jednoznačným "nikoli".

"Chceme-li mír, musíme jednat," řekl Bohdan v televizi 1+1. Formu rozhovorů nechal otevřenou. Je si nicméně jist, že urovnání donbaské krize lze dosáhnout mírovou cestou. "Je to obtížná cesta, ale právě tudy je třeba jít," dodal. Jednání s povstalci nepředpokládá, protože nejde o "samostatné subjekty".

Ruský prezident Vladimir Putin ústy svého mluvčího novému prezidentovi Ukrajiny vzkázal, že mu bude blahopřát až po úspěších v urovnání donbaského konfliktu. Předsedkyně horní parlamentní komory Valentina Matvijenková ve čtvrtek vyjádřila zájem své země na normalizaci vztahů s Kyjevem. "Máme zájem o dialog, ale o dialog seriózní, obsažný a uctivý. Žádné předběžné podmínky nemáme," řekla. Jakýkoli komentář nynější situace na Ukrajině považuje za předčasný.

Na Ukrajině mezitím začala kampaň k mimořádným volbám, které Zelenskyj vyhlásil na 21. července. Většina poslanců s prvními prezidentovými kroky nesouhlasí, stížnost na jeho dekret o rozpuštění parlamentu chtějí předat ústavnímu soudu. Na prezidentském webu se objevila internetová petice volající po Zelenského demisi. Kancléř Bohdan ji označil za žert.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, další člověk se pohřešuje

12.08.2020 17:22 Aktualizováno Při vykolejení vlaku ve Skotsku dnes zahynuli tři lidé, uvedla britská agentura PA s odvoláním na…

Bělorusky s květinami protestují proti policejnímu násilí

12.08.2020 17:20 Asi 200 žen v běloruském hlavním městě Minsku dnes vytvořilo živý řetěz, aby předvedly solidaritu…

Litva, Polsko a Lotyšsko se nabídly jako mediátoři v Bělorusku

12.08.2020 17:14 Litevský prezident Gitanas Nauséda dnes podle agentury Reuters oznámil, že je spolu se svým…

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 15:38 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama