Ruskem otřásá skandál. Ve věznici umučili dalšího vězně

Není tajemstvím, že se v ruských věznicích s vězni nezachází nejlépe. Ruská nezávislá média vyvolala před nedávnem poprask videem z června 2017, které zachytilo, jak v ruské věznici důstojníci mučí vězně Evgenije Makarova. Nebylo to poprvé, a jak se ukazuje, naposled.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

V roce 2010 bylo v Rusku zatčeno několik vězeňských dozorců včetně regionálního ředitele tamní vězeňské služby a byli obviněni z umlácení čtyř vězňů k smrti. Poté vyprovokovali vězeňskou vzpouru, aby zakryli stopy vražd.

Na příkaz krajského vedení vězeňské služby byly o těchto vraždách důkazy zničeny. Vězeňští důstojníci roztrhali své uniformy, způsobili si falešná zranění, fotografovali a zpracovávali zprávy o těchto „zraněních“ v procesu. Tyto falešné dokumenty o tomto „vězeňském nepokoji“ byly zaslány ruskému ústřednímu vedení vězeňských služeb v Moskvě.

Projekt chránící práva vězňů Gulagu.net informoval Moscow Times, že Alexei Sidyakin, který byl v roce 2018 odsouzen na 3 roky za falešný bombový poplach, zemřel v devětadvaceti letech. Vězeňští úředníci údajně nutili lékaře, aby nezaznamenávali četné známky mučení na Sidyakinově těle.

Tajný zdroj následně obvinil vedení a zaměstnance ze zničení důkazů o Sidyakinově smrti. „Zaměstnanci vězeňské služby se v podstatě pokoušeli skrýt tuto mimořádnou událost ze strachu z inspekcí a nových mediálních skandálů,“ napsal v otevřeném dopise ruským úředníkům, soudu OSN a evropskému soudu pro lidská práva, Vladimir Osechkin, zakladatel Gulagu.net.

Pobočka ruské federální vězeňské služby (FSIN) v Jaroslavlském regionu uvedla, že Sidyakin zemřel v nemocnici téměř měsíc poté, co se pokusil o sebevraždu ve své cele.

V roce 2018 se Ruskem znovu roznesla zpráva o špatném zacházením s vězni. Ihned poté okresní soud v Čeljabinsku uspořádal uzavřené zasedání, aby vyslechl několik vězeňských důstojníků obviněných z roku 2015 za mlácení a zabití čečenského vězně Israilova. V té době 500 zadržených drželo hladovku za řádné vyšetření Israilovy smrti.

Vězeňská správa se hájí tím, že dvacetkrát častěji vězni napadnou dozorce, než naopak. Obránci lidských práv ale tvrdí opak s tím, že vězni nemají možnost dokázat, že byli napadeni neprávem.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s drahou zbraní? Rusko hledá využití pro svůj nejpokročilejší letoun

15.09.2019 00:01 NÁZOR - Suchoj Su-57 je bojový letoun obtížně zachytitelný radary a proto má jít o nejlepší ruské…

Kamion v Rusku vjel do protisměru. Sestřelil autobus plný lidí, 7 zabil

14.09.2019 22:09 Při nehodě nákladního vozu a malého autobusu v ruské Jaroslavské oblasti zemřelo sedm osob.

Snowden v knize vysvětlil, proč vyzradil tajná data. Vlády se ho prý bojí

14.09.2019 22:08 Aktualizováno Bývalý spolupracovník tajných služeb Spojených států Edward Snowden, který po vyzrazení citlivých…

V Česku hrozí nástup nacismu? Ruský historik rozdmýchává spor o Koněva

13.09.2019 23:43 Aktualizováno Před možným nástupem nacismu v České republice varoval v moskevské metropolitní televizi TV Centr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama