Srbská premiérka urážela Kosovany. Ti jí to na internetu vrátili, teď je k smíchu

Kosovští uživatelé sociálních sítí si dělají legraci z urážlivého výroku srbské premiérky Any Brnabičové na adresu politických představitelů Kosova, podle níž má Srbsko co do činění s nevypočitatelnými lidmi, kteří "doslova vyšli z lesů". Na svých twitterových účtech nyní houfně zveřejňují své fotografie v přírodě, uvedla dnes balkánská pobočka televize Al-Džazíra. Kontroverzní výrok přišel v době zvýšeného napětí mezi oběma státy, které vyvolala středeční rozsáhlá zatýkací akce kosovské policie na severu země, obývaném srbskou menšinou.

Vlajka Srbska
doporučujeme

V reakci na prohlášení Brnabičové jako první zveřejnila snímek se stromy v pozadí kosovská velvyslankyně ve Spojených státech Vlora Çitakuová. Doprovodila ho titulkem: "Vynořila jsem se z lesa přímo na Capitol Hill (budovy amerického Kongresu), kde jsem prací pro Senát strávila prvních pět let po studiích."

Pod hashtagem #literallyjustemergedfromthewoods (v překladu #doslovavyšlizlesů) ji poté napodobily desítky dalších uživatelů, mezi nimi i další kosovští diplomaté, význační sportovci či novináři.

Ministr zahraničí Kosova Behgjet Pacolli ve čtvrtek Brnabičovou prohlásil za nežádoucí osobu, dokud povede "rasistickou a nechutnou ideologii proti kosovskému obyvatelstvu".

Srbská premiérka pronesla kontroverzní výrok při středeční tiskové konferenci se šéfem mise EU v Bělehradě Semem Fabrizim. "Srbská strana má doslova co do činění s lidmi z lesů, kteří zastupují Prištinu, s teroristy, kteří byli v Haagu a nebyli odsouzeni za své zločiny pouze proto, že svědci byli pozabíjeni," řekla Brnabičová, která komentovala napjatou situaci v severním Kosovu, kvůli níž Srbsko uvedlo svou armádu do stavu nejvyšší bojové pohotovosti.

Narážela přitom na to, že většina současných čelných politických představitelů Kosova má původ v Kosovské osvobozenecké armádě (UÇK), která v době války v Kosovu v letech 1998-1999 rekrutovala své členy zejména mezi venkovským obyvatelstvem. Členové UÇK jsou v Srbsku považováni za teroristy a je skutečností, že část z nich se podílela na válečných zločinech proti srbskému obyvatelstvu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bělorusku zadrželi šéfku volební kampaně Cichanouské, ta kandiduje proti…

08.08.2020 18:46 V Bělorusku dnes zadrželi šéfku volební kampaně prezidentské kandidátky Svjatlany Cichanouské.…

Neobvyklý "úlovek" v Londýně. Policie na jedné adrese zajistila 118…

08.08.2020 16:18 Londýnská policie zajistila na jedné adrese 118 kradených jízdních kol. To představuje neobvykle…

Ukrajina zavírá přechody na Krym, chce tak zabránit šíření koronaviru

08.08.2020 15:37 Ukrajinská vláda dnes oznámila, že dočasně uzavře hraniční přechody na Krym s cílem zabránit…

Revolta proti Putinovi. V Chabarovsku se opět protestovalo kvůli zatčení…

08.08.2020 12:36 Několik tisíc demonstrantů dnes opět protestovalo v Chabarovsku na ruském Dálném východě proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama