Putin: Nechce-li USA dál dohodu START, Rusko ji neprodlouží

Ruský prezident Vladimir Putin dal dnes najevo, že Rusko nechá za dva roky vypršet novou smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (START), neprojeví-li USA zájem o její prodloužení. Šéf Kremlu se tak podle médií vyjádřil při setkání s představiteli významných médií, které se konalo v Petrohradě na okraj mezinárodního ekonomického fóra. Putin rovněž doporučil Británii, aby ve vztazích s Moskvou "obrátila list".

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

"Jestliže si nikdo nepřeje smlouvu START prodloužit, pak to neuděláme," prohlásil Putin. Dodal však také, že "stokrát jsme řekli, že jsme k tomu připraveni".

Ruský prezident tak zjevně reagoval na sdělení ředitele americké Národní bezpečnostní rady (NSC) Tima Morrisona z konce května, že prezident Donald Trump se rozhodne až příští rok, zda Spojené státy tuto smlouvu s Ruskem prodlouží.

Novou dohodu START podepsali 8. dubna v Praze tehdejší prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medveděv a Barack Obama.

Putin v souvislosti s otázkou prodloužení platnosti tohoto dokumentu dnes varoval před velkým rizikem zhroucení mezinárodního systému kontroly jaderných zbraní. Nicméně poznamenal, že jeho poslední telefonický rozhovor s Trumpem mu dodal trochu optimismu.

S výzvou "obrátit list" a napravit vztahy poškozené aférou kolem otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala se ruský vůdce obrátil na britské vedení. "Je třeba obrátit tento list, spojený se špiony a atentáty," řekl Putin v narážce na Skripalovu otravu v britském Salisbury, kterou Londýn přičítá ruským tajným službám. Skripal byl agentem ruské tajné služby GRU a v roce 2004 byl odsouzen za spolupráci s britskou rozvědkou. O šest let později se po výměně špionů usadil v Británii.

"Byl to přece váš agent, vy jste proti nám vedli špionážní činnost," vzkázal dnes Putin do Londýna. "Co se s ním dělo dál, můžu těžko říct. Je ale třeba na všechno zapomenout," doporučil ruský prezident. Globální otázky jsou podle něj důležitější než "hry zvláštních služeb".

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příměří na východě Ukrajiny se zřejmě zatím dodržuje

21.07.2019 15:14 Aktualizováno Na východě Ukrajiny začalo v noci na dnešek platit další časově neomezené příměří a obě strany…

Ukrajina volí parlament. Favoritem je strana prezidenta

21.07.2019 15:11 Aktualizováno Na Ukrajině začaly ráno předčasné parlamentní volby. Podle průzkumů je v nich velkým favoritem…

Srb kvůli letušce ohlásil bombu na palubě letadla

20.07.2019 16:40 Falešná zpráva o uložení bomby v letadle společnosti Lufthansa vyvolala ve čtvrtek pozdvižení na…

Politická hra? Srbský prezident varuje před demisí premiéra Kosova

20.07.2019 14:49 Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes označil páteční oznámení demise kosovského premiéra Ramushe…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama