Skandál v Kosovu: Prezidentovi radí muž odsouzený za válečné zločiny

Kosovský prezident Hashim Thaçi letos v únoru jako svého poradce zaměstnal muže v minulosti odsouzeného ke čtyřem letům vězení za válečné zločiny, jichž se dopustil během povstání v letech 1998 až 1999. Podle portálu balkaninsight.com to vyplývá z údajů, které zveřejnila kosovská protikorupční agentura.

Hashim Thaçi
doporučujeme

Zpráva o majetkových přiznáních veřejných činitelů ukázala, že aniž by o tom Thaçiho úřad informoval, pracuje pro něj coby poradce Rrustem Mustafa, známý pod vojenskou přezdívkou "Velitel Remi".

Ročně si na této pozici vydělá 18.000 eur (skoro 462.000 korun), o 13.800 eur více než činí roční průměrná mzda v Kosovu. Kromě toho, že působí jako prezidentův poradce, je "Velitel Remi" také v předsednictvu vládnoucí Demokratické strany Kosova.

Internetový portál TrialInternational.org o Mustafovi píše, že v roce 2013 ho soud v Prištině poslal na čtyři roky do vězení za válečné zločiny proti civilistům během konfliktu v Kosovu. Proti rozsudku se odvolal, ale soud vyšší instance původní verdikt potvrdil. Během války v Kosovu působil jako oblastní velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK). Pod jeho velením byli vražděni srbští a kosovští civilisté a jejich majetek rabován a ničen. Jiní zase byli unášeni a drženi v nelidských podmínkách.

Loni v prosinci si Mustafu z nezveřejněných důvodů předvolali vyšetřovatelé působící při zvláštním soudu pro válečné zločiny v Kosovu, který sídlí v nizozemském Haagu.

Prezident Thaçi Mustafovi loni v únoru udělil vyznamenání za přínos pro demokracii a nezávislost Kosova.

BalkanInsight připomíná, že v úterý kosovský premiér Ramush Haradinaj z postu politického poradce odvolal Sylejmana Selimiho, dalšího velitele (UÇK) odsouzeného za válečné zločiny. Předčasně byl z vězení propuštěn na konci ledna a premiér mu vzápětí přidělil funkci poradce, což tehdy kritizovali západní spojenci Kosova.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

V ruském městě se rychle šíří úplavice, mezi otrávenými z vody jsou hlavně…

15.01.2021 09:23 Počet lidí, kteří se v dagestánském Bujnaksku otrávili vodou dál roste. Na lékaře se kvůli tomu už…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama