Rozpad Moldavska? Soupeří dvě vlády a dva prezidenti, proruský Dodon zrušil volby

Moldavský prezident Igor Dodon, kterého ústavní soud v neděli zbavil pravomocí hlavy státu, svým dnešním dekretem zrušil rozpuštění parlamentu a předčasné volby, které nařídil dočasně jmenovaný prezident Pavel Filip. Informovaly o tom agentury AP a APA. Dodonův krok přichází v době prohlubující se ústavní krize země, kde nařízení souběžně vydávají dva prezidenti a zasedají dvě soupeřící vlády, které se vzájemně obviňují z pokusu uzurpovat moc.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Igor Dodon
doporučujeme

O víkendu se vůdci proevropského opozičního svazu ACUM a proruští socialisté prezidenta Dodona (PSRM) dohodli, že vytvoří společnou koaliční vládu v čele s opoziční vůdkyní Maiou Sanduovou. Dohodli se po dlouhých jednáních s cílem potírat korupci a nepustit v novém období k moci dosud vládní Demokratickou stranu (PDM) kontroverzního oligarchy Vlada Plahotniuka.

Tato druhá nejsilnější parlamentní strana (PDM), stejně jako ústavní soud, tvrdí, že vládní koalice nebyla uzavřena v zákonem stanovené lhůtě od únorových parlamentních voleb. Ty vyhráli Dodonovi socialisté. PDM odmítá uznat novou koaliční vládu a trvá na tom, že zemi dál spravuje kabinet premiéra Filipa (PDM).

Moldavský ústavní soud zbavil Dodona úřadu prezidenta, neboť Dodon odmítl rozpustit parlament, když v zákonem stanovenou lhůtě od únorových voleb nesestavil vládu. Soud zároveň s tímto rozhodnutím pověřil Filipa dočasným výkonem prezidentské funkce.

Dodon v krátkém prohlášení uvedl, že svým dekretem zrušil nedělní Filipův dekret o rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb na 6. září. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Filipův krok v mnoha bodech "odporuje ústavě".

Pět evropských zemí a Rusko v pondělí vydalo společné prohlášení, v němž vyjádřilo podporu "demokraticky zvolené nové parlamentní většině" socialistů a ACUM, která v uplynulých dnech učinila "důležitá rozhodnutí, mimo jiné vytvoření nové vlády".

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko na Krymu posiluje, Američanům dochází trpělivost

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Pět baterií raketového systému S-400 spolu s doprovodným vojenským personálem poslala Moskva k…

Začne se z Černobylu opět šířit radiace? Požár může vést ke katastrofě

16.06.2019 20:54 Sucho způsobené změnami klimatu se projevuje na řadě míst světa. Je jím i Černobyl. Zpustlá oblast…

V Moskvě demonstrovalo 1200 lidí, domáhali se změny přísného paragrafu

16.06.2019 14:19 Asi 1600 Moskvanů přišlo podle policie na dnešní demonstraci na podporu investigativního novináře…

Ve vesnici se porvaly stovky Rusů a Romů. Jeden mrtvý, další bojuje o život

15.06.2019 21:57 Aktualizováno Případ vraždy v ruské vsi Čemodanovka, ke které došlo během hromadné rvačky místních Rusů a Romů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama