Zvrat v kauze Golunov. Ruský ministr vnitra ohlásil konec stíhání novináře

Ruské úřady dnes ukončily trestní stíhání investigativního novináře Ivana Golunova, kterého minulý týden zadrželi moskevští policisté pod záminkou obchodování s drogami. Ministr vnitra uznal, že proti novináři nejsou důkazy. Sám Golunov slíbil dál pokračovat v odhalování korupce. Vězeňská správa mezitím žurnalistovi sejmula elektronický náramek, který jej kontroloval, zda setrvává v domácím vězení, jež mu uložil soud.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Ivan Golunov
doporučujeme

"Budu dál pokračovat ve vyšetřování. Musím potvrdit důvěru (ve mne vloženou)," řekl Golunov podle agentury TASS za nadšeného aplausu svých přívrženců, shromážděných u sídla moskevské správy ministerstva vnitra, kde jej seznámili s rozhodnutím ukončit trestní stíhání. Novinář děkoval za podporu se slzami v očích. Za nejlepší odškodnění za utrpěné příkoří by považoval, aby už nikdo další nezažil něco podobného.

Novinář, známý odhalováním korupce, obvinění z obchodování s drogami odmítal a tvrdil, že drogy, údajně nalezené během domovní prohlídky, podstrčili do jeho bytu sami policisté, aby jej dostali do vězení. Hrozilo mu až 20 let za mřížemi.

Případ vyvolal vlnu pobouření, za Golunova se postavili jeho kolegové z nezávislých i státních médií. Pochyby o policejním postupu vyjádřila i šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková. V Moskvě i dalších městech se chystaly demonstrace.

Ukončení Golunovova stíhání oznámil osobně ministr vnitra Vladimir Kolokolcev. "Na základě kriminalistických, biologických, daktyloskopických a genetických vyšetření a posudků bylo rozhodnuto ukončit trestní stíhání Ivana Golunova kvůli tomu, že nelze dokázat jeho účast na spáchání zločinu," řekl. Informoval též o odvolání policistů, kteří měli novinářův případ na starosti, a o návrhu na sesazení dvou policejních generálů.

V médiích se objevily úvahy, že se Kreml chtěl problému se zadrženým novinářem zbavit před blížící se každoroční debatou prezidenta Vladimira Putina s občany přenášené celostátními televizemi.

Golunova zadrželi moskevští policisté minulý čtvrtek, právně však tento krok vyřídili až o 13 hodin později. Mezitím mu nedovolili zatelefonovat příbuzným a advokátovi. Když se advokáta domáhal, policisté jej zbili. Narkotika, určená k prodeji, našli policisté v batohu při domovní prohlídce novinářova bytu. Z devíti fotografií, údajně pořízených při prohlídce, ale osm zachycovalo jiný byt.

"Osvobození Golunova je důležitý signál pro celou občanskou společnost. Stát znovu předvedl, že naslouchá mínění veřejnosti, přihlíží k němu a je nejen ochoten navázat dialog, ale i přiznat chyby," uvedla ombudsmanka Taťjana Moskalkovová, která dříve u policie dosáhla generálské hodnosti. "Režim přiznal chyby a napravuje je," usoudil i šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov.

Ředitelka serveru Meduza, pro který Golunov píše, připsala ukončení případu "úsilí stovek a tisíců lidí". Za důležitý okamžik označil osvobození novináře i opoziční předák Alexej Navalnyj. Současně vyzval k potrestání viníků aféry: policistů, kteří případ vykonstruovali, jakož i zákazníka, který si uvěznění žurnalisty objednal. Tím by podle Navalného mohl být vysoce postavený důstojník tajné služby FSB, o jehož úžasném zbohatnutí si novinář troufal informovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo je zapleten do katastrofy letu MH17? Bellingcat zveřejnil informace o…

19.06.2019 12:29 Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat dnes zveřejnila informace o dvanácti osobách…

Počet uprchlíků ve světě je děsivý. Komisař OSN kritizuje přístup Evropy a…

19.06.2019 10:03 Aktualizováno Na světě bylo loni 70,8 milionu uprchlíků, kteří museli odejít z domovů kvůli válkám nebo…

"Soukromý Mossad" shromažďuje kompro na Navalném, akci si objednal ruský…

19.06.2019 09:41 Izraelská soukromá pátrací skupina Black Cube se snažila získat kompromitující informace na…

Rusové mohou pozastavit dohodu INF o likvidaci raket, rozhodla duma

18.06.2019 19:49 Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila zákon o pozastavení platnosti dohody o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama