Uprchlíci se valí. Nápor na makedonskou hranici roste, říká český policista

Už 26. kontingent českých policistů pomáhá v Severní Makedonii střežit hranice Evropské unie. V zemi se od února 2016 vystřídalo více než tisíc policistů. Čtyřicetičlenné skupiny se střídají zpravidla po šesti týdnech. Ta současná v Severní Makedonii působí čtyři týdny a ve 152 případech zachytila 1024 migrantů. Oproti loňskému roku dochází k nárůstu cizinců, kteří se snaží nelegálně přejít hranice země. Novinářům to dnes na místě řekl člen kontingentu, major Marek Volný z cizinecké policie Moravskoslezského kraje.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Česká policie střeží makedonskou hranici před uprchlíky
doporučujeme

"Chodíme kontrolovat státní hranici, oplocení. Působíme v táboře Vinojug (přijímací centrum pro migranty ve městě Gevgelija na hranici s Řeckem - pozn. ČTK), působíme samozřejmě přímo i ve městě nebo na dálnici. Podílíme se na pátrací, vyhledávací činnosti. Když detekujeme nějaké cizince, podílíme se na tom zajištění," popsal činnost policistů Volný.

Policisty Česko vyslalo v době vrcholící migrační krize, kdy přes Řecko a další balkánské země proudily statisíce uprchlíků hlavně do Německa.

"Patrola je složená z jednoho makedonského policisty a ze dvou českých policistů. Využíváme naše vozidla, naši techniku. Jsme tady nápomocni ve všech činnostech, které jsou nám kladeny za úkol tady přímo na místě," doplnil.

Pokud jsou migranti zajištěni v terénu, přijede eskortní vozidlo, které cizince odveze do přijímacího střediska. "Tam je zjišťována jejich identita. Pak už jsou v režii makedonské policie," vysvětlil policista.

Většina cizinců, kteří nelegálně vstoupí na území Severní Makedonie, nemá žádné doklady. Přecházejí zelenou hranici, využívají ale také vlaky a autobusy. "To vše je obsahem naší práce, abychom to zkontrolovali," poznamenal Volný. Zásahy jsou podle něj náročné i vzhledem k vysokým teplotám.

Nejčastěji zadrženými migranty jsou občané Pákistánu, Afghánistánu, Indie, ale také Afričané. "Řádově chytáme desítky osob v denní i noční době. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce dochází k nárůstu počtu cizinců," uvedl Volný.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii zemřelo dalších 121 lidí s covidem-19, trend je ale příznivý

25.05.2020 20:54 Počet mrtvých s koronavirem v Británii za den vzrostl o dalších 121 na 36.914. Vyplývá to z…

Myslí si, že jsme hlupáci? Boris Johnson v maléru, aféra jeho poradce…

25.05.2020 20:02 Aktualizováno Kroky britské vlády v souvislosti s koronavirovou krizí v těchto dnech opět pobouřily komentátory…

Údajný americký špión Whelan čeká na verdikt, ruští prokurátoři žádají…

25.05.2020 16:18 Ruští prokurátoři požádali dnes moskevský soud, aby Američana Paula Whelana potrestal 18 lety…

V Rusku počet potvrzených případů koronaviru překročil 350 000

25.05.2020 14:14 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 8946 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin, celkový počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy