Putin doufá v obnovení vztahů s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin doufá, že jeho nový ukrajinský protějšek, herec Volodymyr Zelenskyj, se rychle přizpůsobí roli hlavy státu a že obě země obnoví vztahy. Ty fakticky přerušila ruská anexe Krymu a povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny na jaře 2014. Konflikt si mezitím vyžádal na 13.000 obětí. Zelenskyj, zvolený v dubnu rekordním počtem hlasů, pokládá nastolení míru za svou prioritu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

"Nijak jsem nehodnotil činnost prezidenta Zelenského, protože dosud neprojevil žádnou činnost. Kvůli této objektivní okolnosti jsem to nemohl udělat - (Zelenskyj) teprve začíná pracovat," řekl Putin televizi Mir. "Z vlastní zkušenosti vím, že jen pochopit úkoly, které před ním stojí, vyžaduje nemálo času. Doufám, že tato adaptace bude dost rychlá," dodal.

Obnovení rusko-ukrajinských vztahů je podle ruského prezidenta nevyhnutelné. "Něco takového (absence normálních vztahů) nemůže být mezi částmi jednoho a téhož národa, anebo mezi dvěma bratrskými národy," prohlásil.

Dosavadní nepřátelství mezi Moskvou a Kyjevem vysvětlil tím, že předchozí ukrajinští vládci považovali za prioritu "osobní úspěch a osobní prospěch", jakož i "uchování svého majetku, nahromaděného na účet ukrajinského lidu a schovaného někde v cizině, z čehož nejspíše pramenila i velká láska k Západu".

Věří, že nové ukrajinské vedení "je zbaveno takových omezení, cítí se svobodně a opírá se o důvěru, jakou ukrajinský lid vyjádřil nově zvolenému prezidentovi, a dokáže energicky jednat i při obnově vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem". Doufá, že Kyjev upustí od "protiruských výmyslů a nápadů" a pustí se do řešení domácích problémů, "hlavně hospodářských a sociálních".

Putin minulý týden na hospodářském fóru v Petrohradu vyjádřil ochotu spolupracovat při ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. Na dotaz, proč Zelenskému v květnu odmítl pogratulovat ke zvolení prezidentem, Putin odpověděl, že důvodem bylo to, že Zelenskyj označoval Rusko za agresora.

zdroj: YouTube

Putin o novém ukrajinském prezidentovi také prohlásil, že ho považuje za dobrého herce, ale že "je rozdíl někoho hrát a někým být". Zelenskyj si v minulosti v jedné komické scénce zahrál roli údajné Putinovy milenky.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná mise na Ukrajině. Trump osobně řídil kampaň proti Bidenovi,…

16.11.2019 16:44 Donald Trump se loni v prosinci osobně setkal se dvěma podnikateli z bývalého SSSR a pověřil je …

Srbsko má obavy o prezidenta, Vučić byl nečekaně hospitalizován

16.11.2019 14:23 Aktualizováno Srbský prezident Aleksandar Vučić byl v pátek vpodvečer přijat do vojenské nemocnice v Bělehradě…

Rusko učinilo ústupek, před normandským summitem vrátí Ukrajině lodě

16.11.2019 11:17 Rusko je připraveno vrátit Ukrajině tři lodě zadržené loni při incidentu v Kerčském průlivu. Stát…

Revoluce v Rusku? Analytik varuje před opakováním známého scénáře

16.11.2019 00:01 NÁZOR – Bolivijci se zbavili prezidenta, který zůstával v úřadě déle, než bylo záhodno, konstatuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama