Je Janukovyč vlastizrádce? Kyjevský soud projednává odvolání exprezidenta

Soud v Kyjevě dnes začal projednávat odvolání obhájců bývalého prezidenta Viktora Janukovyče proti odsouzení za vlastizradu. Janukovyč se k soudu nedostavil, přestože byl o přelíčení náležitě informován, uvedla agentura UNN. Bývalý prezident od svého svržení v únoru 2014 žije v ruském exilu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Viktor Janukovyč
doporučujeme

V nepřítomnosti byl letos v lednu v Kyjevě odsouzen ke 13 letům odnětí svobody za vlastizradu. Za napomáhání agresivní válce proti Ukrajině byl bývalý prezident odsouzen ke 12 letům, přičemž oba tresty si má odpykat souběžně. Soud rovněž rozhodl o zabavení Janukovyčova majetku.

Podle žalobců Janukovyč žádal Rusko o vojenskou pomoc, aby potlačil prozápadní demonstrace v Kyjevě. Soudce při čtení rozsudku prohlásil, že bývalý prezident svým chováním otevřel Rusku dveře k anexi Krymského poloostrova a k rozpoutání separatistické války na východě Ukrajiny.

Exprezidentovou zodpovědností za zabíjení demonstrantů během převratu se má soud zabývat v samostatné kauze.

Janukovyč tehdy z exilu vzkázal, že se cítí nevinen a že odsuzující rozsudek "nadiktoval" režim, verdikt "nemá nic společného se zákonem" a "vše je postaveno na lži a nenávisti". Odpovědnost za ztrátu Krymu připsal svým nástupcům.

Janukovyče před pěti lety svrhla lidová revolta v Kyjevě, která v zemi nastolila prozápadní režim. Následovala ruská anexe Krymu a vypuknutí ozbrojeného povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny, kde si konflikt s vládními vojsky dosud vyžádal na 13.000 mrtvých.

Janukovyčův obhájce Vitalij Serďuk podle agentury TASS dnes vyjádřil očekávání, že po změně v nejvyšší funkci, ve které Petra Porošenka vystřídal Volodymyr Zelenskyj, "soud nebude pod tlakem a bude s to nestranně vyhodnotit důkazy a přihlédnout ke všech pochybením, kterých se dopustil (prvoinstanční) soud, zcela zbavený předchozím režimem nezávislosti". Argumenty obhajoby jsou podle něj vyloženy na 449 stránkách.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusové mohou pozastavit dohodu INF o likvidaci raket, rozhodla duma

18.06.2019 19:49 Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila zákon o pozastavení platnosti dohody o…

Kolosální drogový úlovek: 10 tun hašiše za půl miliardy korun

18.06.2019 18:29 Španělské úřady zabavily hašiš v hodnotě 22 milionů dolarů (503 miliony korun), který objevily na…

Turecko bojuje s homosexuály: Města ve velkém zakazují pochody Gay Pride

18.06.2019 17:44 Turecké úřady letos v Istanbulu opět zakázaly pochod homosexuálů a transsexuálů Gay Pride, který se…

"Vojenská provokace!" Rusko zuří kvůli posílení armády USA na Blízkém…

18.06.2019 12:43 Rozhodnutí Spojených států posílit armádní jednotky na Blízkém východě je vojenská provokace.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama