Brutalita na demonstrantech? Kreml ji překvapivě odsoudil

Kreml dnes nepřímo kritizoval projevy policejního násilí, které doprovázely středeční demonstraci příznivců investigativního novináře Ivana Golunova. Policie při nepovoleném pochodu v Moskvě zadržela přes 400 lidí včetně několika novinářů a politiků, podle demonstrantů policisté použili obušky. Přehnanou brutalitu kritizovala už ve středu ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Rusko, Moskva
doporučujeme

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že nemá právo hodnotit zásah strážců pořádku, k jejich chování se podle něj musí vyjádřit moskevská radnice. Doufá prý ale, že policejní akce bude prošetřena a násilnosti se nebudou opakovat.

"Je nám známo, že existují stížnosti na bezdůvodné a nevyprovokované projevy tvrdosti ze strany ochránců veřejného pořádku. Jsem přesvědčen, že bude provedena nezbytná prověrka, aby se to už neopakovalo," řekl mluvčí.

Agentura TASS oznámila, že prvnímu ze zadržených účastníků středeční demonstrace dnes obvodní soud v Moskvě vyměřil pokutu 150.000 rublů (přes 50.000 korun). Vjačeslav Stěblin byl obžalován z účasti na nepovoleném shromáždění. Podle agentury Interfax jsou vazebně stíháni čtyři další lidé.

Peskov novináře varoval, aby se na základě Golunovova případu neuchylovali k unáhleným zobecněním a k volání po reformě bezpečnostních složek. Připustil ale, že pokud z federálního parlamentu přijde poslanecký návrh na změnu trestního zákoníku v paragrafech o drogových deliktech, prezident Vladimir Putin ho posoudí.

Známého protikorupčního investigativce Golunova zadržela ruská policie minulý čtvrtek pod záminkou údajného obchodování s drogami. Případ vyvolal vlnu pobouření, za Golunova se postavili jeho kolegové z nezávislých i státních médií. Ministr vnitra v úterý osobně oznámil ukončení stíhání a uznal, že proti novináři nejsou důkazy.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenského strana by ve volbách získala většinu, ukázal průzkum

19.06.2019 19:06 Nová ukrajinská politická strana Sluha národa, kterou založil prezident Volodymyr Zelenskyj, by…

Ruská diplomacie považuje obvinění Rusů kvůli MH17 za nepodložená

19.06.2019 17:34 Ruská diplomacie považuje obvinění z vraždy vznesená vůči ruským občanům podezřelým kvůli…

Zkáza letu MH17: Vyšetřovatelé zveřejnili jména viníků, mají být souzeni

19.06.2019 15:57 Aktualizováno Z odpovědnosti za katastrofu malajsijského letounu na lince MH17, při níž v roce 2014 zahynulo na…

Krutá smrt Chášukdžího: Stopy vedou k saúdskému princi. Máme důkazy, tvrdí…

19.06.2019 13:49 Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva doporučila zahájit vyšetřování saúdskoarabského korunního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama