Brutalita na demonstrantech? Kreml ji překvapivě odsoudil

Kreml dnes nepřímo kritizoval projevy policejního násilí, které doprovázely středeční demonstraci příznivců investigativního novináře Ivana Golunova. Policie při nepovoleném pochodu v Moskvě zadržela přes 400 lidí včetně několika novinářů a politiků, podle demonstrantů policisté použili obušky. Přehnanou brutalitu kritizovala už ve středu ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Rusko, Moskva
doporučujeme

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že nemá právo hodnotit zásah strážců pořádku, k jejich chování se podle něj musí vyjádřit moskevská radnice. Doufá prý ale, že policejní akce bude prošetřena a násilnosti se nebudou opakovat.

"Je nám známo, že existují stížnosti na bezdůvodné a nevyprovokované projevy tvrdosti ze strany ochránců veřejného pořádku. Jsem přesvědčen, že bude provedena nezbytná prověrka, aby se to už neopakovalo," řekl mluvčí.

Agentura TASS oznámila, že prvnímu ze zadržených účastníků středeční demonstrace dnes obvodní soud v Moskvě vyměřil pokutu 150.000 rublů (přes 50.000 korun). Vjačeslav Stěblin byl obžalován z účasti na nepovoleném shromáždění. Podle agentury Interfax jsou vazebně stíháni čtyři další lidé.

Peskov novináře varoval, aby se na základě Golunovova případu neuchylovali k unáhleným zobecněním a k volání po reformě bezpečnostních složek. Připustil ale, že pokud z federálního parlamentu přijde poslanecký návrh na změnu trestního zákoníku v paragrafech o drogových deliktech, prezident Vladimir Putin ho posoudí.

Známého protikorupčního investigativce Golunova zadržela ruská policie minulý čtvrtek pod záminkou údajného obchodování s drogami. Případ vyvolal vlnu pobouření, za Golunova se postavili jeho kolegové z nezávislých i státních médií. Ministr vnitra v úterý osobně oznámil ukončení stíhání a uznal, že proti novináři nejsou důkazy.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna nám upírá práva, naříkají Harry a Meghan. Nechali se připravit o…

24.02.2020 16:10 Princ Harry a vévodkyně Meghan odpočítávají poslední týdny v roli pracujících členů britské…

Britský soud rozhoduje o vydání Assange. Je to obyčejný zločinec, řekl…

24.02.2020 14:59 Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange není bojovníkem za svobodu slova, ale obyčejným…

Dodik nevěří v zachování Bosny a Hercegoviny. Odtržení Republiky srbské…

24.02.2020 14:46 Předák bosenských Srbů Milorad Dodik potvrdil, že nevěří v budoucnost existence státu Bosna a…

V Británii začala volba nového lídra Labouristické strany, kandidáti jsou…

24.02.2020 14:37 Britská Labouristická strana začala dnes vybírat svého nového lídra. Nástupci Jeremyho Corbyna se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama