Fialový protest ve Švýcarsku: Ženy stávkují, feministky pálily kravaty a podprsenky

Ženy po celém Švýcarsku dnes vstoupily do stávky, jejímž prostřednictvím požadují spravedlivější platové podmínky nebo lepší možnosti, jak sladit profesní a rodinný život. Do podobného protestu se před 28 lety zapojilo kolem půl milionu nespokojených žen.

Přidejte svůj názor

Žena, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na výzvu organizátorek dnes v 11:00 SELČ měly ženy odejít ze svých pracovišť. Jak informuje Švýcarský rozhlas, příkladem jim šla řada poslankyň parlamentu. V noci aktivistky v centru Lausanne zapálily hranici a házely do ohně kravaty a podprsenky. Dnes ráno zablokovaly rušnou křižovatku ve středu Basileje, v Bernu na několik minut vyšly do ulic prodavačky z obchodů a vytvořily lidský řetěz.

Vůbec první strážkyně věže v pevnosti Munot v konzervativním Schaffhausenu místo vlajky města vyvěsila prapor fialové barvy, která se stala symbolem dnešních protestů. Připojily se k nim i účastnice demonstrací z roku 1991. "Pořád jsme se nedostaly dál," posteskly si.

Na dnešních akcích, které se konají pod heslem "Více peněz, času a respektu" a které vyvrcholí večer velkou manifestací před parlamentem v Bernu, jsou vítáni i muži solidární se ženami. Ale organizátorky jim vzkázaly, že mají pomoci tak, aby "ženy mohly stávkovat. Mohou hlídat děti nebo převzít jiné důležité úkoly".

Protestující ženy také chtějí, aby byly spravedlivěji rozděleny domácí práce i péče o rodinné příslušníky a lépe placené profese považované za typicky ženské. Některé z nich si přejí, aby byla zadarmo antikoncepce a potraty, napsala agentura DPA.

Jistá švýcarská novinářka v rakouském deníku Wiener Kurier řekla, že "na základě práva si jsou muži a ženy ve Švýcarsku rovni. Ve skutečnosti to ale vypadá jinak". Ze statistik například vyplývá, že ženy s vysokoškolským vzděláním ve Švýcarsku vydělávají v průměru asi o 19 procent méně než muži s univerzitním diplomem. Ženy na vysokých a středních profesních pozicích mají o 18,5 procenta méně peněz než jejich mužští kolegové.

Německý magazín Der Spiegel na svých internetových stránkách připomíná, že co se týče rovného postavení mužů a žen, Švýcarsko v porovnání s ostatními evropskými zeměmi zaostává. Ženy ve Švýcarsku mohou volit teprve od roku 1971, v jednom z kantonů dokonce od roku 1990. Čtrnáctitýdenní mateřská dovolená byla zavedena až v roce 2006, novopečení tatínkové mají nárok na jediný den volna. Péče o děti patří ve Švýcarsku k nejdražším na světě, ženám, které mají více než jedno dítě, se pak často nevyplácí chodit do práce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Londýně se demonstrovalo proti vydání Assange do USA, dorazily i…

22.02.2020 19:37 Stovky příznivců zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange dnes pochodovaly Londýnem na protest…

V Británii přistál speciál, přivezl 32 pasažérů z lodi zasažené koronavirem

22.02.2020 13:15 Na britské letecké základně Boscombe Down nedaleko Salisbury dnes přistál letecký speciál, který z…

WHO docházejí peníze, poprvé bojuje s dvěma velkými epidemiemi najednou

21.02.2020 17:01 Světová zdravotnická organizace (WHO) se potýká s nedostatkem peněz, protože poprvé čelí globálnímu…

Řešení syrské krize? Rusko zvažuje jednání s Erdoganem, Merkelovou a…

21.02.2020 12:58 Rusko zvažuje uspořádání summitu o Sýrii, kterého by se zúčastnili lídři Turecka, Francie a Německa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama