Fialový protest ve Švýcarsku: Ženy stávkují, feministky pálily kravaty a podprsenky

Ženy po celém Švýcarsku dnes vstoupily do stávky, jejímž prostřednictvím požadují spravedlivější platové podmínky nebo lepší možnosti, jak sladit profesní a rodinný život. Do podobného protestu se před 28 lety zapojilo kolem půl milionu nespokojených žen.

Přidejte svůj názor

Žena, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na výzvu organizátorek dnes v 11:00 SELČ měly ženy odejít ze svých pracovišť. Jak informuje Švýcarský rozhlas, příkladem jim šla řada poslankyň parlamentu. V noci aktivistky v centru Lausanne zapálily hranici a házely do ohně kravaty a podprsenky. Dnes ráno zablokovaly rušnou křižovatku ve středu Basileje, v Bernu na několik minut vyšly do ulic prodavačky z obchodů a vytvořily lidský řetěz.

Vůbec první strážkyně věže v pevnosti Munot v konzervativním Schaffhausenu místo vlajky města vyvěsila prapor fialové barvy, která se stala symbolem dnešních protestů. Připojily se k nim i účastnice demonstrací z roku 1991. "Pořád jsme se nedostaly dál," posteskly si.

Na dnešních akcích, které se konají pod heslem "Více peněz, času a respektu" a které vyvrcholí večer velkou manifestací před parlamentem v Bernu, jsou vítáni i muži solidární se ženami. Ale organizátorky jim vzkázaly, že mají pomoci tak, aby "ženy mohly stávkovat. Mohou hlídat děti nebo převzít jiné důležité úkoly".

Protestující ženy také chtějí, aby byly spravedlivěji rozděleny domácí práce i péče o rodinné příslušníky a lépe placené profese považované za typicky ženské. Některé z nich si přejí, aby byla zadarmo antikoncepce a potraty, napsala agentura DPA.

Jistá švýcarská novinářka v rakouském deníku Wiener Kurier řekla, že "na základě práva si jsou muži a ženy ve Švýcarsku rovni. Ve skutečnosti to ale vypadá jinak". Ze statistik například vyplývá, že ženy s vysokoškolským vzděláním ve Švýcarsku vydělávají v průměru asi o 19 procent méně než muži s univerzitním diplomem. Ženy na vysokých a středních profesních pozicích mají o 18,5 procenta méně peněz než jejich mužští kolegové.

Německý magazín Der Spiegel na svých internetových stránkách připomíná, že co se týče rovného postavení mužů a žen, Švýcarsko v porovnání s ostatními evropskými zeměmi zaostává. Ženy ve Švýcarsku mohou volit teprve od roku 1971, v jednom z kantonů dokonce od roku 1990. Čtrnáctitýdenní mateřská dovolená byla zavedena až v roce 2006, novopečení tatínkové mají nárok na jediný den volna. Péče o děti patří ve Švýcarsku k nejdražším na světě, ženám, které mají více než jedno dítě, se pak často nevyplácí chodit do práce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo je zapleten do katastrofy letu MH17? Bellingcat zveřejnil informace o…

19.06.2019 12:29 Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat dnes zveřejnila informace o dvanácti osobách…

Počet uprchlíků ve světě je děsivý. Komisař OSN kritizuje přístup Evropy a…

19.06.2019 10:03 Aktualizováno Na světě bylo loni 70,8 milionu uprchlíků, kteří museli odejít z domovů kvůli válkám nebo…

"Soukromý Mossad" shromažďuje kompro na Navalném, akci si objednal ruský…

19.06.2019 09:41 Izraelská soukromá pátrací skupina Black Cube se snažila získat kompromitující informace na…

Rusové mohou pozastavit dohodu INF o likvidaci raket, rozhodla duma

18.06.2019 19:49 Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila zákon o pozastavení platnosti dohody o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama