Na Balkáně je zase zle: Černá Hora chce vyvlastnit církevní majetek, Srbsko cení zuby

Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić dnes pohrozil Černé Hoře "závažnými důsledky" pro vzájemné vztahy, pokud přikročí k plánovanému vyvlastňování majetku Srbské pravoslavné církve (SPC). Ta se nyní snaží zabránit přijetí zákona, který by zestátnění jejích objektů v Černé Hoře umožnil, a na sobotu svolala do černohorské metropole protesty.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Náboženství
doporučujeme

Dačić podle agentury Beta odsoudil čtvrteční "nepřiměřenou" odpověď černohorských představitelů na žádost srbského prezidenta Aleksandara Vučiče, aby parlament neschválil chystaný zákon o náboženských svobodách, který podle něj může ohrozit církevní majetek SPC v Černé Hoře. Podgorica v reakci Vučičovu iniciativu odmítla jako nemístné vměšování do vnitřních záležitostí suverénního státu.

Zákon předpokládá, že církevní majetek v Černé Hoře, který vlastnil černohorský stát před rokem 1918, kdy se stal součástí pozdější Jugoslávie, připadne opět státu. Velká většina pravoslavných objektů v Černé Hoře je dnes ve vlastnictví vlivné SPC. Před schválením v parlamentu bude zákon poslán Benátské komisi, poradnímu orgánu Rady Evropy pro otázky ústavního práva, která zhodnotí jeho slučitelnost se základními lidskými právy.

"Bude to mít závažné následky pro naše vztahy," řekl Dačić srbské státní televizi RTS a černohorskou vládu opět vybídl, aby od plánu upustila. "Všem radím, nesahejte na svatyně. Ten, kdo sáhnul na svatyně, nikdy neskončil dobře," řekl Dačić.

"Toto je logický důsledek toho, co Černá Hora dělá v posledních letech, kdy se pokouší protisrbskými stanovisky budovat údajnou politickou, státní a mezinárodní identitu," dodal Dačić na adresu sousední země, která v roce 2006 opustila státní svazek se Srbskem a jejíž státní a národní svébytnost dodnes mnoho Srbů neuznává.

Například v pondělí prohlásil šéf Vučičovy kanceláře Nikola Selaković, že Černá hora je "klasický srbský stát". Názory zpochybňující nezávislost Černé Hory na Srbsku se běžně objevují i v srbských médiích.

V Černé Hoře působí kanonicky neuznaná Černohorská pravoslavná církev (CPC), která však disponuje skrovným majetkem a podporuje ji menší počet pravoslavných věřících než SPC. Černohorský prezident Milo Djukanović však před několika dny uvedl, že hodlá bojovat za opětovné uznání její samostatnosti (autokefalie), kterou CPC ztratila v roce 1918. Srbskou pravoslavnou církev při této příležitosti obvinil z prosazování "velkosrbských" cílů v Černé Hoře.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruskou snahou je šířit chaos, zbytek je podružný, tvrdí politolog

26.02.2020 00:01 NÁZOR – Den předtím, než proběhly prezidentské primárky Demokratické strany v americkém státě…

Zemřel maršál Jazov. Pučista proti Gorbačovovi, velel okupačním vojskům v…

25.02.2020 17:07 Aktualizováno V Moskvě dnes zemřel maršál Dmitrij Jazov, který byl sovětským ministrem obrany a jedním z hlavních…

Ministři EU i Británie schválili mandáty pro pobrexitová jednání

25.02.2020 15:49 Ministři sedmadvaceti členských zemí Evropské unie dnes schválili mandát k vyjednávání o budoucích…

Británie i europarlament vyzvaly navrátilce z Itálie k izolaci

25.02.2020 12:56 Británie dnes vyzvala své občany, aby po návratu ze severní Itálie dobrovolně zůstali v izolaci.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama