Dvojvládí v Moldavsku končí? Padla vláda, demokraté odcházejí do opozice

Moldavská ústavní krize, která v minulých týdnech zavedla jednu z nejchudších evropských zemí do faktického dvojvládí, se možná blíží svému konci. Demokratická strana kontroverzního oligarchy Vlada Plahotniuka ohlásila odchod do opozice a demisi premiéra Pavla Filipa. Oznámil to dnes v Kišiněvě místopředseda strany Vladimir Cebotari. Zemi podle něj nejspíš čekají mimořádné parlamentní volby.

Přidejte svůj názor

Moldavsko, vlajka
doporučujeme

Politický život v Moldavsku v poslední době ochromil konflikt mezi Plachotniukovými demokraty a soupeřícím blokem, v němž se nečekaně spojil proevropský svaz Acum (Teď) a proruští socialisté. V důsledku krize v zemi vládli dva prezidenti a dvě vlády, které se vzájemně obviňovaly z pokusu uzurpovat moc. Za netradiční společenství prozápadního Acum a proruských socialistů, tedy proti Demokratické straně, se počátkem týdne postavilo pět západních zemí i Rusko.

Cebotari dnes na tiskové konferenci oznámil, že demokraté odcházejí do opozice a jejich vláda vedená Filipem podává demisi. Podle informací některých moldavských médií rozhodnutí demokratů předcházela debata jejich vedení s americkým velvyslancem v Kišiněvě. "Protože ostatní strany nechtějí vyjednávat a řešit problémy země, v zájmu vyvedení země z politické krize se Demokratická strana rozhodla odejít do opozice," citoval Cebotariho server NOI.

V Moldavsku proti sobě do konce května stáli socialisté prezidenta Igora Dodona a společenství prozápadních stran, jehož součástí byli i demokraté Vlada Plahotniuka. Počátkem června ale došlo ke zlomu, když se blok Acum, který byl dosud členem prozápadní koalice, spojil s Dodonovou stranou a vytvořil vlastní vládu v čele s Maiou Sanduovou. Následovala série mocenských střetů, která vyústila v politické dvojvládí.

Cebotari upozornil, že rozhodnutí jeho strany politickou krizi bezezbytku neřeší, protože vláda Sanduové je podle názoru demokratů nelegální. "Nejsprávnějším řešením jsou mimořádné volby," řekl moldavský politik.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diplomat zavařil Trumpovi. Prozradil, jak to bylo s vydíráním Ukrajiny

23.10.2019 10:35 Aktualizováno Vysoce postavený americký diplomat působící na Ukrajině při slyšení před výbory americké Sněmovny…

Na Ukrajině se hraje o osud Západu? Z Washingtonu zní slova o toxickém…

23.10.2019 00:01 NÁZOR - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pěti měsících v úřadě čelí v posledních týdnech…

Katastrofa na Sibiři má překvapivou dohru. Takový objev nikdo nečekal

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Nečekanou dohru má sobotní neštěstí v ruském Krasnojarském kraji, kde při protržení přehrady…

Při přestřelce v Rusku zemřelo pět lidí

22.10.2019 19:24 Pět mrtvých a dva raněné si vyžádala přestřelka v Rostovské oblasti na jihu evropské části Ruska.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama