Dvojvládí v Moldavsku končí? Padla vláda, demokraté odcházejí do opozice

Moldavská ústavní krize, která v minulých týdnech zavedla jednu z nejchudších evropských zemí do faktického dvojvládí, se možná blíží svému konci. Demokratická strana kontroverzního oligarchy Vlada Plahotniuka ohlásila odchod do opozice a demisi premiéra Pavla Filipa. Oznámil to dnes v Kišiněvě místopředseda strany Vladimir Cebotari. Zemi podle něj nejspíš čekají mimořádné parlamentní volby.

Přidejte svůj názor

Moldavsko, vlajka
doporučujeme

Politický život v Moldavsku v poslední době ochromil konflikt mezi Plachotniukovými demokraty a soupeřícím blokem, v němž se nečekaně spojil proevropský svaz Acum (Teď) a proruští socialisté. V důsledku krize v zemi vládli dva prezidenti a dvě vlády, které se vzájemně obviňovaly z pokusu uzurpovat moc. Za netradiční společenství prozápadního Acum a proruských socialistů, tedy proti Demokratické straně, se počátkem týdne postavilo pět západních zemí i Rusko.

Cebotari dnes na tiskové konferenci oznámil, že demokraté odcházejí do opozice a jejich vláda vedená Filipem podává demisi. Podle informací některých moldavských médií rozhodnutí demokratů předcházela debata jejich vedení s americkým velvyslancem v Kišiněvě. "Protože ostatní strany nechtějí vyjednávat a řešit problémy země, v zájmu vyvedení země z politické krize se Demokratická strana rozhodla odejít do opozice," citoval Cebotariho server NOI.

V Moldavsku proti sobě do konce května stáli socialisté prezidenta Igora Dodona a společenství prozápadních stran, jehož součástí byli i demokraté Vlada Plahotniuka. Počátkem června ale došlo ke zlomu, když se blok Acum, který byl dosud členem prozápadní koalice, spojil s Dodonovou stranou a vytvořil vlastní vládu v čele s Maiou Sanduovou. Následovala série mocenských střetů, která vyústila v politické dvojvládí.

Cebotari upozornil, že rozhodnutí jeho strany politickou krizi bezezbytku neřeší, protože vláda Sanduové je podle názoru demokratů nelegální. "Nejsprávnějším řešením jsou mimořádné volby," řekl moldavský politik.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenského strana by ve volbách získala většinu, ukázal průzkum

19.06.2019 19:06 Nová ukrajinská politická strana Sluha národa, kterou založil prezident Volodymyr Zelenskyj, by…

Ruská diplomacie považuje obvinění Rusů kvůli MH17 za nepodložená

19.06.2019 17:34 Ruská diplomacie považuje obvinění z vraždy vznesená vůči ruským občanům podezřelým kvůli…

Zkáza letu MH17: Vyšetřovatelé zveřejnili jména viníků, mají být souzeni

19.06.2019 15:57 Aktualizováno Z odpovědnosti za katastrofu malajsijského letounu na lince MH17, při níž v roce 2014 zahynulo na…

Krutá smrt Chášukdžího: Stopy vedou k saúdskému princi. Máme důkazy, tvrdí…

19.06.2019 13:49 Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva doporučila zahájit vyšetřování saúdskoarabského korunního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama