Rusko na Krymu posiluje, Američanům dochází trpělivost

Pět baterií raketového systému S-400 spolu s doprovodným vojenským personálem poslala Moskva k obraně Černého moře a jsou tak novou hrozbou pro Evropu a Blízký východ.

Přidejte svůj názor 225 komentářů

Raketový systém S-400
doporučujeme

Rusko posiluje své vojenské pozice v oblasti s velkou intenzitou posledních 18 měsíců. Fotografie amerických tajných služeb odhalily, že Rusové v oblasti také umístili systémy protivzdušné obrany S-400, které jsou upravenou verzí sovětského modelu.

Pozorovatelé potvrzují, že rozšíření palebné síly jde ruku v ruce s posilováním mocenského vlivu v okolí Černého moře a zejména na Krymu, který Rusové anektovali na jaře roku 2014. Mezinárodní společenství dosud akt agrese neschvaluje.

Přesun raketových systémů s vojenským personálem potvrzuje, že Rusové v žádném případě nehodlají anektované území v nejbližší době opustit.

„Jedná se o značné posílení pozic. NATO se dostává pod stupňující tlak od spojenců v regionu, aby proti Rusku zakročilo a potlačilo snahy Ruska posilovat kontrolu v černomořské oblasti. Podle mého názoru, se jedná o skutečně nebezpečné nastavení,“ okomentoval situaci bezpečnostní oborník z Middlebury College James Martin.

Oblast je totiž důležitou geopolitickou spojnicí. Pokud by Rusové zmonopolizovali svou moc v Černém moři, mohli by jako jediní určovat dopravní cesty vedoucí do Sýrie. V současnosti se jedná o mezinárodní vody, v níž by měl být umožněn volný pohyb.

Ruské snahy obsadit důležitou oblast považují za provokaci také v USA. Na posledním fóru GLOBSEC v Bratislavě americký senátor Ron Johnson uvedl, že situace se vyhrocuje a hovořil také o nutnosti demonstrace síly, která by ruské snahy obsadit oblast ukončila.

Loading...
Vstupte do diskuze (225)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vatikán je zděšen situací v Idlibu, papežův vyslanec předal Asadovi dopis

22.07.2019 13:41 Vyslanec papeže Františka dnes informoval syrského prezidenta Bašára Asada o znepokojení Vatikánu…

Putin má nového vlivného nepřítele. Ruského Hawkinga

22.07.2019 13:19 Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyrostl na sociálních sítích nový, vlivný nepřítel.…

Zelenskyj slaví další triumf. Jeho strana má šanci na většinu v parlamentu

22.07.2019 09:23 Strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha národa má šanci dosáhnout většiny v nově…

Česko reaguje na ukrajinské volby. Vzkaz do Kyjeva je jednoznačný

22.07.2019 08:53 Vítězství strany Sluha národa v ukrajinských parlamentních volbách otevře prostor dalším reformám,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama