30 let starý masakr neskončil. Aktivisté žádají OSN, aby vyšetřila zákrok na Tchien-an-men

Více než dvacítka čínských disidentů vyzvala dnes Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), která se za týden sejde k třítýdennímu zasedání, aby zahájila nezávislé vyšetřování násilného potlačení demonstrací na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) v Pekingu v roce 1989. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Masakr v Číně
doporučujeme

"Žádáme Radu OSN, aby vyšetřila hrubé porušování lidských práv a základních svobod, jehož se dopustila čínská vláda vojenským zásahem vůči mírovým protestům," uvádí se v prohlášení 22 účastníků tehdejších událostí.

"Třicet let starý masakr stále neskončil. Čínská vláda dokonce označila jeho oběti za zločince a velká část lidí, kteří utekli do ciziny, se nesmí vráti do své vlasti," citovala agentura Reuters Wang Tana, který je jedním z autorů výzvy k UNHRC a který nyní žije ve Spojených státech.

Brutální zásah čínské armády proti demonstrujícím studentům na pekingském náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men), který si vyžádal více než tisíc lidských životů, ukončil v noci ze 3. na 4. června 1989 šest neklidných týdnů. Během nich statisíce lidí prostřednictvím manifestací a hladovek volali po demokratizaci země. Demonstrující, kteří zákrok přežili, byli vystaveni vlně represí. Tisíce lidí byly zatčeny.

Čínské vedení dodnes nepřipouští jakékoli připomínky masakru z roku 1989, o demonstracích z toho roku se doposud nepíše ani v žádných čínských učebnicích a toto téma je v Číně nadále tabuizováno.

UNHRC sídlí v Ženevě a má 47 členů, které volí vždy na tři roky Valné shromáždění OSN. Do konce letošního roku je členem UNHCR i Čína.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus na Islandu mutuje. Země vymyslela strategii, která může…

05.04.2020 23:22 Aktualizováno Kvůli pandemii nového koronavirus téměř všechny země zavedly nějaká opatření. Výjimkou není ani…

Lesní požár zvýšil úroveň radiace v oblasti Černobylu

05.04.2020 19:17 Lesní požár, který zachvátil uzavřenou oblast kolem bývalé jaderné elektrárny Černobyl na severu…

V Nizozemí zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, Británie má téměř 5000…

05.04.2020 18:44 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Muž v Rusku zastřelil pět lidí, byli podle něj příliš hluční

05.04.2020 17:17 Dvaatřicetiletý muž zastřelil v ruském městě Jelaťma v Rjazaňské oblasti pět lidí, kteří podle něj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy