Rusové mohou pozastavit dohodu INF o likvidaci raket, rozhodla duma

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila zákon o pozastavení platnosti dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), kterou Moskva a Washington uzavřely v době studené války. "Podle dokumentu je prezidentovi vyhrazeno právo rozhodnout o obnovení platnosti dohody," napsala agentura Interfax.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Odpálená ruská střela země-vzduch.
doporučujeme

Zákon má pouze tři věty. První stanoví pozastavení platnosti dohody, druhá uvádí, že o obnovení platnosti dohody rozhoduje prezident, a třetí praví, že zákon vstupuje v platnost oficiálním zveřejněním. Návrh zákona do parlamentu poslal 30. května prezident Vladimir Putin.

Dohodu INF podepsali vůdcové Sovětského svazu a Spojených států Michail Gorbačov a Ronald Reagan v prosinci 1989. Dokument oběma zemím zakazuje výrobu, zkoušky a rozmisťování pozemních raket a střel s plochou dráhou letu o doletu od 500 po 5500 kilometrů; omezení se týká i odpalovacích zařízení.

Loni v říjnu americký prezident Donald Trump ohlásil záměr smlouvu vypovědět kvůli tomu, že ji Rusko porušuje. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo dal v prosinci Moskvě ultimátum, aby během 60 dnů buď zničila či upravila střelu, která podle Washingtonu dohodu INF porušuje.

Rusko obvinění odmítlo a USA ohlásily 1. února, že od smlouvy odstupují. Tímto datem podle smluvních podmínek začala běžet půlroční výpovědní lhůta, která dává Moskvě příležitost údajné porušování dohody napravit. Pokud se tak nestane, bude vypovězení ze strany USA po šesti měsících definitivní.

O den později Putin prohlásil, že Rusko na krok USA odpoví stejně, tedy také odstoupí od dohody a zahájí vývoj nových raket.

Předmětem sporu je ruská střela s plochou dráhou letu označovaná na Západě SSC-8 a v Rusku Novator 9M729. Podle amerických zpravodajců Rusko problematickou střelu testovalo šestkrát a pokaždé dolet přesáhl povolených 500 kilometrů, v jednom případě to bylo 2070 kilometrů. Podle Moskvy má ale střela dolet povolených 480 kilometrů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko ignoruje soud v Hamburku. Ukrajinským námořníkům prodloužilo vazbu

17.07.2019 13:44 Soud v Moskvě dnes o další tři měsíce prodloužil vazbu šestici ukrajinských námořníků, kteří jsou v…

Ruská prokuratura si posvítí na "sibiřské Maledivy"

17.07.2019 11:17 Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá "sibiřské…

Záhadný otvor v Sojuzu: Bizarní incident se zřejmě nikdy neobjasní

17.07.2019 08:45 Zvláštní komise ruské vesmírné agentury Roskosmos ani po jedenácti měsících nedokázala najít viníka…

Na Ukrajině dopadli hackera z darknetu. Je stíhán v USA, prý ho kryli…

17.07.2019 08:25 Ukrajinská kontrarozvědka SBU spolu s partnery z USA a Británie zadržela v Oděse celosvětově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama