Kdo je zapleten do katastrofy letu MH17? Bellingcat zveřejnil informace o 12 osobách

Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat dnes zveřejnila informace o dvanácti osobách zapletených údajně do katastrofy malajsijského dopravního letadla nad Donbasem v létě 2014. Zpráva byla publikována nedlouho před dnešní tiskovou konferencí v Nizozemsku, na níž má výsledky dosavadního pátrání oznámit mezinárodní skupina vyšetřovatelů.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
doporučujeme

Zjištění platformy Bellingcat se prý opírají o soubor 150.000 hovorů odposlechnutých v době katastrofy ukrajinskou tajnou službou SBU. Jednou z klíčových postav operace byl podle Bellingcatu Igor Strelkov (Girkin), který v létě 2014 vykonával funkci ministra obrany takzvané "lidové republiky" v Doněcku. Později se Strelkov Moskvě znelíbil a byl odvolán zpět do Ruska.

Strelkov, bývalý plukovník ruské kontrarozvědky FSB, podle investigativců věděl o transportu raketového komplexu Buk, kterým byl letoun sestřelen, z Ruska na východ Ukrajiny. Většina osob spojených s operací byla jeho podřízenými. Při katastrofě zahynulo všech 298 osob na palubě.

Přepravu komplexu Buk si podle Bellingcatu objednal šéf povstalecké rozvědky, údajný agent ruské tajné služby GRU Sergej Dubinskij. Zajišťoval rovněž jeho přepravu na Ukrajinu a transport zpět do Ruska. Skupina Dubinského údajně sehrála klíčovou roli v rozhodnutí o sestřelení letadla, které povstalci považovali za nepřátelské.

Další osoby, spojené s útokem na letoun Boeing 777, identifikuje Bellingcat jako bývalého plukovníka ruské armády Olega Pulatova a povstalecké velitele Leonida Charčenka, Eduarda Gilazova a Olega Šarpova.

Na útoku se rovněž údajně podíleli příslušníci bojové skupiny agenta GRU Igora Bezlera Sergej Povaljajev, Valerij Stělmach a Igor Ukrainěc a dále členové takzvaného praporu Vostok Alexandr Chodakovskij a Alexandr Semjonov.

Zjištění investigativní skupiny Bellingcat bylo na jejím webu publikováno dvě hodiny před tiskovou konferencí v nizozemském Nieuwegeinu, kde mají být oznámena jména nejméně čtyř osob podílejících se na katastrofě malajsijského letounu. Již v úterý v nizozemské televizi zaznělo, že mezi podezřelými se může ocitnout Dubinskij a Pulatov, o nichž se zmiňuje i Bellingcat.

Kreml dnes prostřednictvím mluvčího Dmitrije Peskova oznámil, že vyšetřování katastrofy zatím nehodlá komentovat. Peskov připomněl, že Rusko nebylo k vyšetřování přizváno.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenského strana zřejmě vyhrála ukrajinské volby

21.07.2019 19:46 Aktualizováno Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle průzkumů mezi voliči…

Letadlo mířící do Prahy se muselo kvůli signalizaci požáru vrátit

21.07.2019 15:47 Kvůli signalizaci požáru v zavazadlovém prostoru se dnes vrátil na moskevské letiště Vnukovo letoun…

Příměří na východě Ukrajiny se zřejmě zatím dodržuje

21.07.2019 15:14 Aktualizováno Na východě Ukrajiny začalo v noci na dnešek platit další časově neomezené příměří a obě strany…

Srb kvůli letušce ohlásil bombu na palubě letadla

20.07.2019 16:40 Falešná zpráva o uložení bomby v letadle společnosti Lufthansa vyvolala ve čtvrtek pozdvižení na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama