Ruská diplomacie považuje obvinění Rusů kvůli MH17 za nepodložená

Ruská diplomacie považuje obvinění z vraždy vznesená vůči ruským občanům podezřelým kvůli katastrofě letounu MH17 za nepodložená. Cílem těchto obvinění je poškodit Rusko, uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. Rodiny pozůstalých dnes v Nizozemsku seznámily veřejnost s detaily chystané obžaloby. Kvůli katastrofě budou souzeni Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Trosky dopadnutého letadla.
doporučujeme

Čtveřice bude obžalována z vraždy, soud se bude konat v Nizozemsku a začne 9. března 2020. Vyšetřovatelé hodlají ruské úřady oficiálně požádat, aby umožnily jejich výslech. Vydali na ně rovněž mezinárodní zatykač. Při neštěstí v roce 2014 zahynulo na východě Ukrajiny všech 298 lidí na palubě letadla.

"Znovu byla vznesena absolutně nepodložená obvinění vůči ruské straně, jejichž cílem je poškodit Ruskou federaci v očí mezinárodního společenství," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí na své internetové stránce.

Skupina vyšetřovatelů, jejímiž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že letoun Boeing 777 sestřelila raketa země-vzduch odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Zbraň, raketu Buk, na místo dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku, oznámili mezinárodní vyšetřovatelé.

Rusko tvrdí, že raketa Buk pocházela z arzenálu ukrajinské armády. Moskva argumentuje tím, že žádný systém Buk nikdy rusko-ukrajinskou hranici nepřekročil. Baterie, která odpálila osudnou raketu, byla podle ruských armádních činitelů přesunuta k tehdejší sovětské jednotce na Ukrajinu ještě v roce 1986 a nikdy se odtud do Ruska nevrátila. Nizozemští vyšetřovatelé dnes oznámili, že mají o přesunu Buku z Ruska na Donbas a zpět důkazy.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj slaví další triumf. Jeho strana má šanci na většinu v parlamentu

22.07.2019 09:23 Strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha národa má šanci dosáhnout většiny v nově…

Česko reaguje na ukrajinské volby. Vzkaz do Kyjeva je jednoznačný

22.07.2019 08:53 Vítězství strany Sluha národa v ukrajinských parlamentních volbách otevře prostor dalším reformám,…

Zelenského strana zřejmě vyhrála ukrajinské volby

21.07.2019 19:46 Aktualizováno Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle průzkumů mezi voliči…

Letadlo mířící do Prahy se muselo kvůli signalizaci požáru vrátit

21.07.2019 15:47 Kvůli signalizaci požáru v zavazadlovém prostoru se dnes vrátil na moskevské letiště Vnukovo letoun…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama