Zelenského strana by ve volbách získala většinu, ukázal průzkum

Nová ukrajinská politická strana Sluha národa, kterou založil prezident Volodymyr Zelenskyj, by mohla po červencových volbách získat většinu křesel v parlamentu, ukázal dnes zveřejněný průzkum. Podle ankety provedené mezi 8. a 12. červnem má Zelenského strana podporu 36,9 procent těch, kteří budou volit. Předchozí průzkum z 6. až 9. června připisoval straně ještě více hlasů - 41,1 procenta, napsala agentura Reuters. Datum mimořádných parlamentních voleb ohlásil nový prezident Zelenskyj na 21. července.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Podle dnes zveřejněných výsledků by na druhém místě proruská strana Opoziční platforma dostala 8,7 procenta a třetí by skončila se 6,4 procenty hlasů rovněž nová strana Hlas založená ukrajinským rockovým zpěvákem Svjatoslavem Vakarčukem. Na dalším místě by byla strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové s 5,7 procenty hlasů. Pro Evropskou solidaritu exprezidenta Petra Porošenka by hlasovalo jen 3,9 procenta dotazovaných, což by znamenalo, že se do parlamentu nedostane.

Průzkum byl podle agentury Reiting proveden mezi 2500 voliči ve všech regionech kromě anektovaného Krymu.

Sondáž potvrzuje naděje Zelenského, že by mohl svou pozici v ukrajinském politickém systému výrazně posílit. Na Ukrajině platí smíšený parlamentně-prezidentský systém, v němž může konflikt mezi prezidentem a poslanci vyvolávat patové situace.

Herci Zelenskému zajistila celostátní popularitu role učitele, který se díky odhodlání bojovat proti korupci nečekaně stane prezidentem. I jeho kampaň před prezidentskými volbami se opírala o paralelu s tímto smyšleným příběhem.

Na Ukrajinu také doléhá konflikt se sousedním Ruskem, které na jaře 2014 anektovalo poloostrov Krym. Zelenskyj slíbil, že jeho prvním úkolem bude ukončení války v Donbasu na východě Ukrajině, kde si konflikt mezi proruskými separatisty a vládními vojsky vyžádal od jara 2014 více než 13.000 mrtvých.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenského strana zřejmě vyhrála ukrajinské volby

21.07.2019 19:46 Aktualizováno Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle průzkumů mezi voliči…

Letadlo mířící do Prahy se muselo kvůli signalizaci požáru vrátit

21.07.2019 15:47 Kvůli signalizaci požáru v zavazadlovém prostoru se dnes vrátil na moskevské letiště Vnukovo letoun…

Příměří na východě Ukrajiny se zřejmě zatím dodržuje

21.07.2019 15:14 Aktualizováno Na východě Ukrajiny začalo v noci na dnešek platit další časově neomezené příměří a obě strany…

Srb kvůli letušce ohlásil bombu na palubě letadla

20.07.2019 16:40 Falešná zpráva o uložení bomby v letadle společnosti Lufthansa vyvolala ve čtvrtek pozdvižení na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama