Kraus z kauzy Mostecké uhelné požádal ve Švýcarsku o přerušení trestu

Petr Kraus, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti (MUS) k 16 měsícům vězení, požádal ve Švýcarsku o přerušení trestu. Chce se účastnit projednávání údajného vytunelování MUS před soudem v Praze. Kraus to řekl České televizi (ČT) v telefonickém rozhovoru ze švýcarské věznice.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Kraus trvá na své nevině a na své účasti u soudu v Praze. O přerušení trestu ve Švýcarsku minulý týden požádal jeho advokát. Žádost teď posuzují tamní úřady.

Švýcarská policie Krause zadržela v polovině května na ženevském letišti, když cestoval za svým advokátem, a převezla ho do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. "Z mého pohledu reagovala švýcarská justice naprosto nepochopitelně a současně neadekvátně. K mému zatčení nebyl žádný důvod. Stačilo mě úplně normálně vyzvat k nástupu výkonu trestu a já bych v takovém případě velmi pravděpodobně stejně jako pan Koláček požádal o odklad nástupu výkonu trestu tak, abych se mohl účastnit hlavního líčení v Čechách," řekl Kraus ČT.

Kraus v rozhovoru uvedl, že ho švýcarské úřady bez jeho vědomí zařadily do databáze uprchlíků. "To nikdo nevěděl," doplnil.

Pražský městský soud zahájil hlavní líčení v kauze údajného vytunelování MUS loni v listopadu. K soudu tehdy přišli všichni obžalovaní, tedy pětice bývalých manažerů MUS i bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Mezi obžalovanými spolu s Krausem jsou Antonio Koláček, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla. Obžaloba tvrdí, že vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu.

Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Obžalovaní tím Česku údajně způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Všichni obvinění vinu odmítají. Další líčení je plánované v říjnu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin rozšířil nabídku ruských pasů na celý Donbas

17.07.2019 21:08 Ruský prezident Vladimir Putin rozšířil nabídku ruského občanství pro všechny obyvatele Donbasu na…

Rusko ignoruje soud v Hamburku. Ukrajinským námořníkům prodloužilo vazbu

17.07.2019 20:43 Aktualizováno Moskevský soud dnes o další tři měsíce prodloužil vazbu všem 24 ukrajinským námořníkům, kteří jsou…

Ruská prokuratura si posvítí na "sibiřské Maledivy"

17.07.2019 11:17 Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá "sibiřské…

Záhadný otvor v Sojuzu: Bizarní incident se zřejmě nikdy neobjasní

17.07.2019 08:45 Zvláštní komise ruské vesmírné agentury Roskosmos ani po jedenácti měsících nedokázala najít viníka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama