Svět na prahu jaderné války? Rusko soptí kvůli americkým raketám

Případné rozmístění amerických raket poblíž ruských hranic by mohlo vést ke krizi srovnatelné s karibskou krizí z 60. let minulého století, varoval dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Kvůli vyostření vztahů Moskvy a Washingtonu v roce 1962 se svět tehdy ocitl na pokraji jaderné války.

Přidejte svůj názor 129 komentářů

raketa
doporučujeme

Rusko silně kritizuje americké plány rozmístit raketové systémy ve východní Evropě a odstoupení USA od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), uzavřené na konci studené války, uvedla agentura Reuters. Dohodu podepsali lídři Sovětského svazu a USA Michail Gorbačov a Ronald Reagan v prosinci 1987.

Dokument oběma zemím zakazuje výrobu, zkoušky a rozmisťování pozemních raket a střel s plochou dráhou letu o doletu od 500 po 5500 kilometrů; omezení se týká i odpalovacích zařízení.

Karibská krize propukla v roce 1962, kdy Moskva odpověděla na rozmístění amerických raket v Turecku vysláním svých střel na Kubu. USA pak zahájily námořní blokádu Kuby, kterou ukončily, když Moskva slíbila rakety stáhnout; USA se zavázaly nezaútočit na Kubu a odstranit rakety z Turecka.

Ruský prezident Vladimir Putin už v únorovém poselství o stavu země varoval USA před rozmístěním nových jaderných střel v Evropě po odstoupení od smlouvy INF. Ruská odpověď by podle něj byla nejen zrcadlová, ale i asymetrická, tedy ruské zbraně by byly schopny zasáhnout nejen místa dislokace amerických zbraní v Evropě, ale i "centrum rozhodování" v USA.

Loni v říjnu americký prezident Donald Trump ohlásil záměr smlouvu vypovědět kvůli tomu, že ji Rusko podle něj porušuje. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo dal v prosinci Moskvě ultimátum, aby během 60 dnů buď zničila či upravila střelu, která podle Washingtonu dohodu INF porušuje. Letos 1. února USA ohlásily, že od smlouvy odstupují. Tímto datem podle smluvních podmínek začala běžet půlroční výpovědní lhůta, která dává Moskvě možnost údajné porušování dohody napravit. Pokud se tak nestane, bude vypovězení ze strany USA po šesti měsících definitivní.

Putin začátkem února v reakci prohlásil, že Rusko na krok USA odpoví stejně, tedy také odstoupí od dohody a zahájí vývoj nových raket.

Předmětem sporu je ruská střela s plochou dráhou letu označovaná na Západě SSC-8 a v Rusku Novator 9M729. Podle amerických zpravodajců Rusko problematickou střelu testovalo šestkrát a pokaždé dolet přesáhl povolených 500 kilometrů, v jednom případě to bylo 2070 kilometrů. Podle Moskvy má ale střela dolet povolených 480 kilometrů.

Loading...
Vstupte do diskuze (129)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko ignoruje soud v Hamburku. Ukrajinským námořníkům prodloužilo vazbu

17.07.2019 13:44 Soud v Moskvě dnes o další tři měsíce prodloužil vazbu šestici ukrajinských námořníků, kteří jsou v…

Ruská prokuratura si posvítí na "sibiřské Maledivy"

17.07.2019 11:17 Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá "sibiřské…

Záhadný otvor v Sojuzu: Bizarní incident se zřejmě nikdy neobjasní

17.07.2019 08:45 Zvláštní komise ruské vesmírné agentury Roskosmos ani po jedenácti měsících nedokázala najít viníka…

Na Ukrajině dopadli hackera z darknetu. Je stíhán v USA, prý ho kryli…

17.07.2019 08:25 Ukrajinská kontrarozvědka SBU spolu s partnery z USA a Británie zadržela v Oděse celosvětově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama