Dohodla Německo a Francie nový Mnichov? Ukrajina zkritizovala obnovení práv Ruska v Radě Evropy

Rada Evropy (RE) obnovila hlasovací práva Ruska. To o ně přišlo v roce 2014 po anexi Krymu. Podle Ukrajiny se jedná o velmi „špatnou zprávu“.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Soud pro lidská práva Štrasburk
doporučujeme

RE v pondělním shromáždění hlasovala o potvrzení práva svých členů „hlasovat, mluvit a být zastoupen ve shromáždění a jeho orgánech“. 118 hlasů bylo pro, 62 proti a 10 členů se zdrželo hlasování.

Stalo se tak před středečním hlasováním o novém generálním tajemníkovi. Rusko hrozilo, že pokud mu bude blokována účast na hlasování, odejde z RE. V roce 2017 přestalo platit své pravidelné příspěvky. Ruské příspěvky tvoří asi sedm procent rozpočtu organizace, která kvůli jejich neplacení v posledních letech podle agentury Reuters přišla o 90 milionů eur (2,3 miliardy korun).

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně dříve uvedl, že Moskva hodlá plnit všechny své závazky, včetně těch finančních. „Nemáme v úmyslu Radu Evropy opustit, jak se někteří lidé snaží naznačit šířením nepravdivých fám,“ uvedl.

K obnovení hlasovacích práv Ruska prosazovalo v posledních měsících především Německo a Francie. Jejich argumentem bylo, že odchod Ruska by dopadl především na ruské občany, kteří by se nemohli dále obracet na Evropský soud pro lidská práva coby poslední instanci, kde mohou napadnout rozhodnutí ruské justice.

Ochrana lidských práv je hlavním cílem RE, která zahrnuje 47 členských zemí. Případy pocházející z Ruska tvoří největší část případů předložených Evropskému soudu pro lidská práva.

Stálý ukrajinský zástupce v Radě Evropy Volodymyr Arjev rozhodnutí zkritizoval s tím, že vysílá velmi „špatnou zprávu: dělejte si co chcete, proveďte anexi jiné země, zabijte tam lidi a stejně s tím vším odejdete (nepotrestáni).“

Kyjevský server Ukrajinska pravda již dříve ve svém komentáři uvedl, že pokud dojde k obnovení ruských práv, bude to jako když byla v roce 1938 podepsána Mnichovská dohoda o odstoupení československého pohraničí nacistickému Německu. 

Ředitel Výboru pro zahraniční věci ruské Státní dumy Leonid Slutskij prohlásil, že RE „učinila obrovský krok k ochraně práv národních delegací“. Dodal, že ruská delegace nebude tolerovat „žádné další sankce bez ohledu na to, jak bezvýznamné.“

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj slaví další triumf. Jeho strana má šanci na většinu v parlamentu

22.07.2019 09:23 Strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha národa má šanci dosáhnout většiny v nově…

Česko reaguje na ukrajinské volby. Vzkaz do Kyjeva je jednoznačný

22.07.2019 08:53 Vítězství strany Sluha národa v ukrajinských parlamentních volbách otevře prostor dalším reformám,…

Zelenského strana zřejmě vyhrála ukrajinské volby

21.07.2019 19:46 Aktualizováno Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle průzkumů mezi voliči…

Letadlo mířící do Prahy se muselo kvůli signalizaci požáru vrátit

21.07.2019 15:47 Kvůli signalizaci požáru v zavazadlovém prostoru se dnes vrátil na moskevské letiště Vnukovo letoun…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama