Dohodla Německo a Francie nový Mnichov? Ukrajina zkritizovala obnovení práv Ruska v Radě Evropy

Rada Evropy (RE) obnovila hlasovací práva Ruska. To o ně přišlo v roce 2014 po anexi Krymu. Podle Ukrajiny se jedná o velmi „špatnou zprávu“.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Soud pro lidská práva Štrasburk
doporučujeme

RE v pondělním shromáždění hlasovala o potvrzení práva svých členů „hlasovat, mluvit a být zastoupen ve shromáždění a jeho orgánech“. 118 hlasů bylo pro, 62 proti a 10 členů se zdrželo hlasování.

Stalo se tak před středečním hlasováním o novém generálním tajemníkovi. Rusko hrozilo, že pokud mu bude blokována účast na hlasování, odejde z RE. V roce 2017 přestalo platit své pravidelné příspěvky. Ruské příspěvky tvoří asi sedm procent rozpočtu organizace, která kvůli jejich neplacení v posledních letech podle agentury Reuters přišla o 90 milionů eur (2,3 miliardy korun).

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně dříve uvedl, že Moskva hodlá plnit všechny své závazky, včetně těch finančních. „Nemáme v úmyslu Radu Evropy opustit, jak se někteří lidé snaží naznačit šířením nepravdivých fám,“ uvedl.

K obnovení hlasovacích práv Ruska prosazovalo v posledních měsících především Německo a Francie. Jejich argumentem bylo, že odchod Ruska by dopadl především na ruské občany, kteří by se nemohli dále obracet na Evropský soud pro lidská práva coby poslední instanci, kde mohou napadnout rozhodnutí ruské justice.

Ochrana lidských práv je hlavním cílem RE, která zahrnuje 47 členských zemí. Případy pocházející z Ruska tvoří největší část případů předložených Evropskému soudu pro lidská práva.

Stálý ukrajinský zástupce v Radě Evropy Volodymyr Arjev rozhodnutí zkritizoval s tím, že vysílá velmi „špatnou zprávu: dělejte si co chcete, proveďte anexi jiné země, zabijte tam lidi a stejně s tím vším odejdete (nepotrestáni).“

Kyjevský server Ukrajinska pravda již dříve ve svém komentáři uvedl, že pokud dojde k obnovení ruských práv, bude to jako když byla v roce 1938 podepsána Mnichovská dohoda o odstoupení československého pohraničí nacistickému Německu. 

Ředitel Výboru pro zahraniční věci ruské Státní dumy Leonid Slutskij prohlásil, že RE „učinila obrovský krok k ochraně práv národních delegací“. Dodal, že ruská delegace nebude tolerovat „žádné další sankce bez ohledu na to, jak bezvýznamné.“

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko má přes 370 000 nakažených, úmrtí je skoro 4000

27.05.2020 10:16 Rusko dnes ohlásilo 161 úmrtí po nákaze koronavirem za uplynulých 24 hodin, čímž celkový počet…

V Británii s covidem-19 zemřelo dalších 134 lidí, celkem 37 048

26.05.2020 17:28 V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 134 lidí s covidem-19. Na twitteru to dnes…

Rusko uspořádá přehlídku na Rudém náměstí 24. června

26.05.2020 17:14 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil ministrovi obrany, aby na 24. června připravil…

Británie má 47 tisíc úmrtí na covid-19, píše Reuters. Oficiální statistika…

26.05.2020 13:40 Aktualizováno Bilance epidemie covidu-19 v Británii dnes překročila 47.000 mrtvých. Napsala to agentura Reuters…

Související:

Právě se děje

Další zprávy