Krize v Albánii se prohlubuje. Kontroverzní volby mohou přerůst v krveprolití

Albánský prezident Ilir Meta dnes kritizoval rozhodnutí vrcholného soudního orgánu, který potvrdil konání nedělních komunálních voleb. Ty hlava státu začátkem měsíce dekretem zrušila kvůli napjaté politické situaci. Zabránit uspořádání hlasování se kromě prezidenta snaží i pravicová opozice, jejíž aktivisté minulý týden vyrabovali dvě regionální volební centra.

Albánie
doporučujeme

Prezident přistoupil ke zrušení voleb, neboť podle jeho slov "současné okolnosti nevytvářejí nezbytné podmínky pro konání spravedlivých a demokratických voleb". Hlasování se má konat 30. června, opoziční strany jsou ale odhodlány volby bojkotovat a hrozí, že zabrání jejich konání.

Meta podle agentury AP vyzval strany k dialogu a vládní socialistickou stranu (PSSh) premiéra Ediho Ramy vyzval, aby přípravy na "imaginární" volby zastavila. Vyjádřil také přesvědčení, že hlasování bez účasti opozice Albánii neumožní zahájit přístupové rozhovory s Evropskou unií, o což Tirana dlouhodobě usiluje.

Poslanci socialistů minulý týden zahájili proceduru vedoucí k Metovu odvolání. Nedisponují však potřebnou většinou, a i kdyby se jim podařilo potřebný počet hlasů shromáždit, konečné slovo by měl ústavní soud. Ten však od loňska nefunguje - většina členů neprošla prověrkami a jejich nástupci ještě schváleni nejsou. Země se tak dostala do ústavní krize, která podle pozorovatelů může snadno přerůst v násilnosti.

Volební kolegium albánského nejvyššího soudu v pondělí jednohlasně rozhodlo, že termín konání místních voleb 30. června platí. Deník Shekulli uvedl, že podle interpretace socialistů má tento orgán pravomoc rozhodovat o volebních záležitostech, což však opozice odmítá jako neústavní.

Několik aktivistů bylo zraněno a mnoho dalších zatčeno při protestech opozice z minulého týdne, které měly za cíl zabránit přípravám na místní volby. Podle severu Balkan Insight byla nejméně dvě regionální volební centra vyrabována poté, co do nich násilně vnikli demonstranti a zapálili tam materiál potřebný k hlasování.

Opoziční strany v čele s pravicovou Demokratickou stranou (PDSh), jejichž poslanci v březnu složili mandát a opustili parlament, už měsíce pořádají protivládní protesty a požadují demisi premiéra i celé jeho vlády. V souvislosti s nadcházejícími volbami chtějí, aby místo Ramovy vlády připravil hlasování "nestranný úřednický tým".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko má stále více než 5000 případů nákazy koronavirem denně

13.08.2020 10:25 Rusko dnes oznámilo 5057 nových případů nákazy koronavirem a 124 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O…

Ukrajina hlásí další rekordní nárůst počtu nakažených

13.08.2020 09:29 Ukrajina zaznamenala další rekordní nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem, za uplynulý den…

Lékaři podpořili demonstrující Bělorusy. Nositelka Nobelovky vyzvala…

13.08.2020 08:37 I přes policejní násilí v mnoha běloruských městech čtvrtou noc za sebou pokračovaly protesty proti…

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 22:07 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama