Organizátor demonstrací v Istanbulu Kavala zůstane ve vazbě

Turecký podnikatel a filantrop Osman Kavala zůstane ve vazbě, kdežto sociální pracovník Yigit Aksakoglu, zadržený loni v listopadu, byl z vazby propuštěn. Oba jmenovaní jsou spolu s dalšími 14 lidmi - osobnostmi občanské společnosti, herci a spisovateli - souzeni za demonstrace z roku 2013. Turecká prokuratura je viní z pokusu o převrat, za což jim hrozí doživotí. O dnešním rozhodnutí soudu informovala agentura Reuters s odvoláním na Kavalova právního zástupce. Proces s 16 obžalovanými začal v pondělí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Istanbul
doporučujeme

"To, že se Aksakoglu znovu shledá s rodinou, je radostná zpráva, ale je smutné, že Kavala zůstává ve vazbě. Doufáme, že to soud napraví při dalším stání," řekl právní zástupce tureckého podnikatele a filantropa. Všichni zbylí obžalovaní budou po dnešku souzeni na svobodě.

Skupina kolem Kavaly je obžalována kvůli demonstracím z roku 2013, jejichž cílem původně bylo zachránit park Gezi, na jehož místě měla vyrůst replika kasáren z dob Osmanské říše s nákupním centrem a mešitou. Po tvrdém zásahu policie, který si vyžádal i několik obětí, se protesty rozšířily do dalších měst a demonstranti žádali demisi vlády, policejních šéfů Istanbulu a Ankary a svobodu slova i shromažďování. Vládu tehdy vedl Recep Tayyip Erdogan, který je nyní prezidentem.

Dvaašedesátiletý Kavala řídí společnost Kavala Group Companies, kterou převzal v roce 1982 po svém otci. V roce 1983 spoluzakládal nakladatelství Iletişim Yayinlari, které patří k největším v zemi. V roce 2002 založil organizaci Anadolu Kültür, která podporuje kulturní centra v chudších regionech Turecka a spolupracuje i s kulturními organizacemi v zemích EU. Prokuratura Kavalu viní ze spolupořádání protestů i z toho, že je financoval.

Příští soudní stání se má konat 18. a 19. července. Kavala je ve vazbě už 19 měsíců. K propuštění dvojice Turecko minulý týden vyzvala Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Kavala a Aksakoglu se podle ní ničeho nezákonného nedopustili.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko ignoruje soud v Hamburku. Ukrajinským námořníkům prodloužilo vazbu

17.07.2019 13:44 Soud v Moskvě dnes o další tři měsíce prodloužil vazbu šestici ukrajinských námořníků, kteří jsou v…

Ruská prokuratura si posvítí na "sibiřské Maledivy"

17.07.2019 11:17 Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá "sibiřské…

Záhadný otvor v Sojuzu: Bizarní incident se zřejmě nikdy neobjasní

17.07.2019 08:45 Zvláštní komise ruské vesmírné agentury Roskosmos ani po jedenácti měsících nedokázala najít viníka…

Na Ukrajině dopadli hackera z darknetu. Je stíhán v USA, prý ho kryli…

17.07.2019 08:25 Ukrajinská kontrarozvědka SBU spolu s partnery z USA a Británie zadržela v Oděse celosvětově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama