Černobyl: Černošský likvidátor odkryl další tajemství strašlivé události

Černoch, který jako devatenáctiletý mladík v uniformě sovětského vojáka v roce 1986 likvidoval následky havárie jaderné elektrárny v Černobylu odkryl další tajemství této strašné doby.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Igor Chirjak, černošský likvidátor z Černobylu
doporučujeme

Ruské redakci BBC si postěžoval na rasismus, na který občas v Rusku narazí. Absence černošských postav v seriálu HBO o Černobylu jej však netrápí. Igor Chirjak z města Čerepovec proslul i za hranicemi Ruska právě díky sporům okolo kritiky, že se v pětidílném seriálu žádný černoch neobjevil.

img-responsive

Igor Chirjak, černošský likvidátor z Černobylu | foto: VK.com

"To je nesmysl, že by se v sovětské éře mohl nějaký černoch, snad dokonce cizinec, objevit v takovém objektu (jaderné elektrárny). Kdyby se černoši v seriálu vyskytovali, samozřejmě by se tvůrcům hned vysmáli," řekl BBC sám Chirjak.

V době katastrofy jej spolu s dalšími vojáky z jeho jednotky poslali postavit most přes řeku Pripjať kvůli evakuaci stejnojmenného města, obývaného pracovníky elektrárny a jejich rodinami.

"Vypadalo to, že začala opravdová válka," zavzpomínal. "Přijel generál a přečetl rozkaz: nepřítel použil jaderné zbraně, použijte prostředky ochrany před chemickým napadením!"

Později začaly kolovat pověsti o havárii na jaderné elektrárně. "Velitel roty to zaslechl a zakázal podobné řeči. Na sovětských jaderných elektrárnách se přece nikdy nestane havárie! Jsou to provokace!" uvedl Chirjak. Za svítání ale přišla k vojákům stařenka, která o havárii hovořila na plná ústa. "Všichni jsme chápali, že je to nebezpečné, ale asi všem nedošlo, jak moc," dodal s tím, že další den dostal každý voják dozimetr. "Zpočátku jsem každý rok ležel měsíc v nemocnici, teď je to lepší," popsal to, jak se Černobyl podepsal na jeho zdraví.

Stává se mu prý, že narazí "na lidi, kteří si myslí, že zabírám jejich území a beru jim jejich práci, že sem vůbec nepatřím a mám se vrátit do své země, vypadnout odtud". "Vždy to považuji za směšné. Kam mám odejít, když jsem se tady narodil a tady žiju?" řekl. Podle Chirjaka se v Rusku usadil už jeho pradědeček, o kterém ale neví, odkud pocházel a jak se do Ruska dostal.

"Jediný likvidátor černé pleti" ale za důležité pokládá hlavně to, aby se nezapomnělo na lidi, kteří pomáhali likvidovat následky jaderné havárie.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odhození chleba? Netanjahu zlehčuje skandál své manželky na Ukrajině

20.08.2019 13:08 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obhajoval svou manželku Saru, která při slavnostním uvítání na…

USA otestovaly nový typ rakety Tomahawk. Jak zareaguje Rusko?

20.08.2019 10:09 Moskva v reakci na nedělní test americké střely o doletu vyšším, než povolovala vypovězená smlouva…

Rusko tají důkazy? Po explozi jaderné rakety se odmlčely stanice…

19.08.2019 18:32 Ruské úřady po explozi testovací rakety u Severodvinska zřejmě vypnuly dva senzory zařazené do…

Na Sibiři dál zuří požáry. Většinu se nevyplatí hasit, taje arktický led,…

19.08.2019 12:12 Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27.000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama