Brutální praktiky v Rusku: Každý desátý Rus je obětí mučení

Nedávný průzkum provedený v Rusku zjistil, že zhruba deset procent obyvatel má zkušenost s mučením policisty nebo jinými siloviky (státní pracovníci a členové federální služby bezpečnosti, kteří mají právo používat násilí). Mluvčí prezidenta Vladimira Putina s výsledky výzkumu nesouhlasí a zpochybnil je.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Každý desátý Rus zažil mučení siloviky. Podle serveru Novayag Gazeta to ukázal výzkum institutu sociálních výzkumů Levada center. Většinou k mučení docházelo při zadržení, určení totožnosti a výslechu.

Při každém třetím konfliktu se siloviky dochází v Rusku k násilí nebo hrozbám. „Častěji se to děje u lidí, kteří se pravidelně setkávají s policisty,“ píše server. V polovině případů se silovici snažili mučením získat přiznání ze zločinu nebo jinou informaci.

Podle třetiny respondentů se na nich mučení uplatňovalo jako trest za něco. „Tato čísla jsou děsivé potvrzení toho, že policisté pravidelně používají na zadržené násilí,“ tvrdí výzkumníci.

Stát ale tyto informace popírá. „Teď se v konferenční hale zhruba třicet lidí. Někdo má zkušenost s mučením policisty? Ozvěte se,“ reagoval podle webu na výzkum na tiskové konferenci mluvčí prezidenta Dmitry Peskov.

Nikdo se neozval a Peskov dodal, že v Kremlu už vědí o výzkumu ale ještě si ho nepřečetli. Podle něj je potřeba pozorně prozkoumat údaje průzkumu, jeho metody, výběr respondentů a použité otázky.

Novináři zpravodajského webu Meduza ale výsledky potvrzují na příkladu svého kolegy Ivana Golunova, který si stěžoval, že ho policisté týrali. „Je to zvláštní případ. Nás je třicet a Golunov tady není,“ uvedl web v odpovědi na námitku mluvčího.

Nejvyšší státní zastupitelství Ruska už dříve zveřejnilo výsledky kontrol, které odhalily, že se případy mučení vězňů pracovníky Federální služby dějí v každém druhém zadržovacím zařízení. V roce 2018 počet trestních řízení proti pracovníkům služby za zneužití moci vzrostl skoro třikrát.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce demonstrantů v centru Minsku volají po Lukašenkově odchodu

14.08.2020 18:03 Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta…

Anketa: Jen čtvrtina lékařů v Rusku důvěřuje vakcíně Sputnik V

14.08.2020 17:03 Celých 52 procent lékařů v anketě provedené přes ruskou mobilní aplikaci uvedlo, že by si nenechalo…

Lukašenko veřejně ujistil, že je naživu a neodjel do ciziny

14.08.2020 16:44 Prezident Alexandr Lukašenko dnes ujistil veřejnost, že je naživu a neodjel ze země, kde dál…

Mezi státy EU roste podpora pro sankce proti Lukašenkovu režimu

14.08.2020 16:09 Skupina zemí Evropské unie včetně České republiky vyzvala k přijetí sankcí vůči představitelům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama