Brutální praktiky v Rusku: Každý desátý Rus je obětí mučení

Nedávný průzkum provedený v Rusku zjistil, že zhruba deset procent obyvatel má zkušenost s mučením policisty nebo jinými siloviky (státní pracovníci a členové federální služby bezpečnosti, kteří mají právo používat násilí). Mluvčí prezidenta Vladimira Putina s výsledky výzkumu nesouhlasí a zpochybnil je.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Každý desátý Rus zažil mučení siloviky. Podle serveru Novayag Gazeta to ukázal výzkum institutu sociálních výzkumů Levada center. Většinou k mučení docházelo při zadržení, určení totožnosti a výslechu.

Při každém třetím konfliktu se siloviky dochází v Rusku k násilí nebo hrozbám. „Častěji se to děje u lidí, kteří se pravidelně setkávají s policisty,“ píše server. V polovině případů se silovici snažili mučením získat přiznání ze zločinu nebo jinou informaci.

Podle třetiny respondentů se na nich mučení uplatňovalo jako trest za něco. „Tato čísla jsou děsivé potvrzení toho, že policisté pravidelně používají na zadržené násilí,“ tvrdí výzkumníci.

Stát ale tyto informace popírá. „Teď se v konferenční hale zhruba třicet lidí. Někdo má zkušenost s mučením policisty? Ozvěte se,“ reagoval podle webu na výzkum na tiskové konferenci mluvčí prezidenta Dmitry Peskov.

Nikdo se neozval a Peskov dodal, že v Kremlu už vědí o výzkumu ale ještě si ho nepřečetli. Podle něj je potřeba pozorně prozkoumat údaje průzkumu, jeho metody, výběr respondentů a použité otázky.

Novináři zpravodajského webu Meduza ale výsledky potvrzují na příkladu svého kolegy Ivana Golunova, který si stěžoval, že ho policisté týrali. „Je to zvláštní případ. Nás je třicet a Golunov tady není,“ uvedl web v odpovědi na námitku mluvčího.

Nejvyšší státní zastupitelství Ruska už dříve zveřejnilo výsledky kontrol, které odhalily, že se případy mučení vězňů pracovníky Federální služby dějí v každém druhém zadržovacím zařízení. V roce 2018 počet trestních řízení proti pracovníkům služby za zneužití moci vzrostl skoro třikrát.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příprava na válku? Aktivity NATO rozlítily Rusko, Šojgu slíbil tvrdou…

22.08.2019 22:23 Aktualizováno Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes přislíbil přijmout nová "opatření k neutralizaci hrozeb"…

Kosovský parlament se rozpustil, zemi čekají předčasné volby

22.08.2019 13:06 Kosovští poslanci dnes schválil rozpuštění parlamentu. Otevřeli tím cestu k předčasným volbám,…

Putin varoval USA před rozmístěním raket v Evropě

21.08.2019 19:36 Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že by mohly rozmístit v Rumunsku a později i…

Moskva na sobotu zakázala všechny demonstrace

20.08.2019 19:03 Moskevská radnice zamítla všechny žádosti opozičních aktivistů o povolení demonstrací, které měly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama