Tvůrci seriálu Černobyl zuří. Vzpamatujte se, vyzvali fanoušky

Díky popularitě seriálu Černobyl prudce vzrostl zájem turistů o ukrajinské město Přípjať. Blogeři a youtubeři ze všech koutů světa se sjíždějí do černobylské zóny nejen proto, aby viděli místa ze seriálu na vlastní oči, ale aby se také vyfotili na Instagram. Mnohé jejich fotografie ale vyvolaly bouři nevole.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

seriál Černobyl
doporučujeme

Černobylská zóna zažívá příval turistů díky seriálu z dílny HBO Černobyl, který vyšel v květnu letošního roku a byl vytvořen scenáristou Craigem Mazinem a režisérem Johanem Renckem.

Podle serveru rbk.ru ředitel cestovní kanceláře SoloEast Sergej Ivančuk tvrdí, že v květnu počet turistů v Pripjati vzrostl o 30 procent a počet rezervací na léto až o čtyřicet procent.

Majitel cestovní kanceláře Chernobyl tour Jaroslav Jemelianěnko podle webu také očekává růst poptávky až do čtyřiceti procent a plánuje ukazovat turistům místa ze seriálu včetně bunkru, ve kterém úředníci jednali o evakuaci obyvatel města.

Jednodenní výlet do Pripjati stojí bez nákladů na cestu a ubytování zhruba 2500 korun a už přilákal řadu blogerů z Evropy, USA i Latinské Ameriky. Na Instagramu rapidně roste množství fotografií pořízených v Pripjati a hashtagů #chernobylzone.

Ze strany turistů ale často dochází k případům nepřijatelného chování. Na fanoušky seriálu se proto museli obrátit sami autoři, aby je pobídli ke slušnějšímu chování.

„Jsem rád, že náš seriál způsobil růst zájmu turistů o tahle místa, ale viděl jsem fotografie turistů. Když tam jedete, pamatuje prosím na to, jaká tragédie se tam stala. Chovejte se s respektem k lidem, kteří tam zemřeli,“ napsal na Twitteru Mazin.

Cílem blogerů a influencerů je často větší popularita a pozornost. Někteří z nich kvůli fotografiím z Pripjati naopak na popularitě ztratili. Například Rakušanka Julia Baessler, známá na Instagramu jako „závislá na bikinách“ zveřejnila fotografii z Pripjati, na se jen sporadicky oblečená prochází po napůl zničené budově. Mezi fanoušky tím ale vyvolala vlnu nenávisti.

Apel Mazina se vztahuje nejen na kontroverzní jednání blogerů jako jsou fotografie s cigaretou v ruce nebo s minimem oblečení, ale i na selfie. „Místa, která byla svědky nacionální tragedie, se aktivně využívají jako prostředí pro ideální fotografii,“ píše britský deník The Guardian.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin je proti vlastenectví? Nacionalismus je známkou úzkého myšlení,…

24.07.2019 10:02 Americký režisér Oliver Stone se vrátil do Moskvy, aby znovu vyzpovídal ruského prezidenta…

Příměří v Donbasu je křehké, z frontové linie hlášeny incidenty

24.07.2019 08:45 Příměří na východě Ukrajiny vyhlášené o víkendu těsně před začátkem ukrajinských parlamentních…

Savčenková utržila zdrcující porážku, ve volbách získala jen osm hlasů

24.07.2019 08:38 Drtivou ránu politické kariéře bývalé armádní důstojnice a někdejší vězeňkyně v Rusku Nadije…

V Bosně zatkli bratra magnáta Mittala, dle policie jede v organizovaném…

23.07.2019 21:41 Mladšího bratra známého ocelářského magnáta Lakšmího Mittala Pramoda zatkla dnes policie na severu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama