Tvůrci seriálu Černobyl zuří. Vzpamatujte se, vyzvali fanoušky

Díky popularitě seriálu Černobyl prudce vzrostl zájem turistů o ukrajinské město Přípjať. Blogeři a youtubeři ze všech koutů světa se sjíždějí do černobylské zóny nejen proto, aby viděli místa ze seriálu na vlastní oči, ale aby se také vyfotili na Instagram. Mnohé jejich fotografie ale vyvolaly bouři nevole.

seriál Černobyl
doporučujeme

Černobylská zóna zažívá příval turistů díky seriálu z dílny HBO Černobyl, který vyšel v květnu letošního roku a byl vytvořen scenáristou Craigem Mazinem a režisérem Johanem Renckem.

Podle serveru rbk.ru ředitel cestovní kanceláře SoloEast Sergej Ivančuk tvrdí, že v květnu počet turistů v Pripjati vzrostl o 30 procent a počet rezervací na léto až o čtyřicet procent.

Majitel cestovní kanceláře Chernobyl tour Jaroslav Jemelianěnko podle webu také očekává růst poptávky až do čtyřiceti procent a plánuje ukazovat turistům místa ze seriálu včetně bunkru, ve kterém úředníci jednali o evakuaci obyvatel města.

Jednodenní výlet do Pripjati stojí bez nákladů na cestu a ubytování zhruba 2500 korun a už přilákal řadu blogerů z Evropy, USA i Latinské Ameriky. Na Instagramu rapidně roste množství fotografií pořízených v Pripjati a hashtagů #chernobylzone.

Ze strany turistů ale často dochází k případům nepřijatelného chování. Na fanoušky seriálu se proto museli obrátit sami autoři, aby je pobídli ke slušnějšímu chování.

„Jsem rád, že náš seriál způsobil růst zájmu turistů o tahle místa, ale viděl jsem fotografie turistů. Když tam jedete, pamatuje prosím na to, jaká tragédie se tam stala. Chovejte se s respektem k lidem, kteří tam zemřeli,“ napsal na Twitteru Mazin.

Cílem blogerů a influencerů je často větší popularita a pozornost. Někteří z nich kvůli fotografiím z Pripjati naopak na popularitě ztratili. Například Rakušanka Julia Baessler, známá na Instagramu jako „závislá na bikinách“ zveřejnila fotografii z Pripjati, na se jen sporadicky oblečená prochází po napůl zničené budově. Mezi fanoušky tím ale vyvolala vlnu nenávisti.

Apel Mazina se vztahuje nejen na kontroverzní jednání blogerů jako jsou fotografie s cigaretou v ruce nebo s minimem oblečení, ale i na selfie. „Místa, která byla svědky nacionální tragedie, se aktivně využívají jako prostředí pro ideální fotografii,“ píše britský deník The Guardian.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupiny okolo Putina jsou zločinecké. Rusko falšuje tisíce výsledků, říká…

10.08.2020 22:08 Aktualizováno Sedí v tmavé místnosti, na sobě má sluneční brýle a klobouk. Před ním leží talíř s borščem. Ten…

Běloruská policie obsadila centrum Minsku a zatýká demonstranty

10.08.2020 21:42 Aktualizováno Běloruská policie se připravila na možné večerní protesty proti falšování výsledků prezidentských…

Británie vyslala vojenský letoun nad Lamanšský průliv, pátrá po migrantech

10.08.2020 16:59 Aktualizováno Británie vyslala vojenské letadlo, aby monitorovalo pohyb uprchlíků mířících po moři z Francie k…

Šéf WHO: Přislíbené peníze na boj s koronavirem nestačí

10.08.2020 16:56 Mezi prostředky potřebnými pro boj s pandemií a těmi, které jednotlivé státy přislíbily, zeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama