Lavrov krotí Írán, nemá se nechal strhnout emocemi. Do krize vstoupila i Čína

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Írán, aby se nenechal strhnout emocemi a aby dodržoval mezinárodní jadernou dohodu z roku 2015. Šéf ruské diplomacie zároveň vyzval evropské státy, aby islámské republice pomohly od následků amerických sankcí. Čínská diplomacie dnes rovněž vyjádřila lítost nad íránským překročením povolených zásob nízko obohaceného uranu, zdůraznila však, že americká kampaň tlaku je hlavním důvodem současného napětí, napsala agentura AP.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
doporučujeme

Írán v pondělí oznámil, že shromáždil více nízko obohaceného uranu, než mu povolovala dohoda se světovými mocnostmi z roku 2015. Informaci následně potvrdila i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Lavrov poznamenal, že americké sankce prakticky zabránily Íránu prodávat přebytek uranu, což přispělo k jeho hromadění. Zároveň Teherán vyzval k "sebeovládání a nepodlehnutí emocím" s tím, že by dohodu měl dodržovat. Šéf ruské diplomacie ale také požádal EU, aby naplnila svůj slib uvést do chodu systém, který má ochránit její obchodování s Íránem od amerických sankcí.

Mluvčí čínského ministra zahraničí Keng Šuang dnes řekl, že Čína stále respektuje dohodu z roku 2015, a vyzval všechny strany, aby se vyvarovaly další eskalace napětí. Překročení limitu pro zásoby nízko obohaceného uranu stanoveného dohodou je podle Kenga politováníhodné , mluvčí čínské diplomacie nicméně označil americkou kampaň "maximálního tlaku" za jádro současných sporů kolem Íránu.

Írán se ocitá pod tlakem amerických sankcí, které byly postupně zavedeny poté, co Spojené státy loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Dohodu kritizoval americký prezident Donald Trump s tím, že opomíjí íránský balistický program a roli islámské republiky v konfliktech v regionu

Letos v květnu Írán oznámil, že některé závazky přestane plnit a dal ostatním signatářům jaderné dohody (Francii, Británii, Německu, Rusku a Číně) dva měsíce na to, aby ochránili íránské hospodářství před dopadem obnovených amerických sankcí, které poškozují íránskou ekonomiku.

Mocnosti však íránské hospodářství před dopadem sankcí podle sdělení Teheránu neochránily. V pondělí Írán oznámil, že shromáždil více než dohodou stanovený limit 300 kilogramů nízko obohaceného uranu. Později šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf dodal, že dalším krokem Íránu bude obohacovat uran nad dohodou stanovený limit 3,67 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seznam zakázaných profesí pro ženy se zkrátí. Zůstane jich 100

17.08.2019 10:29 Ruské ministerstvo práce od roku 2021 výrazně zkrátí seznam profesí, které nemohou vykonávat ženy.…

Co vybuchlo na ruské základně? Odborník má zcela převratnou odpověď

16.08.2019 22:34 Aktualizováno NÁZOR - Není možné postavit střelu s plochou dráhou letu či balistickou raketu na jaderný pohon,…

Cizinci, o kterých se nemluví. Do EU přišlo čtvrt milionu lidí z Balkánu

16.08.2019 21:21 Do Evropské unie se loni legálně vystěhovalo bezmála čtvrt milionu lidí ze zemí západního Balkánu.…

Moskvu zachvátí "festival protestů". Lze čekat nekompromisní zákrok policie

16.08.2019 17:01 Tento a zřejmě i několik příštích víkendů čekají Moskvu další protesty, jejichž účastníci chtějí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama