Rusko vybavuje armádu smrtonosnými drony. Inspirací mu byl IS

Rusko svoji armádu vybavuje malými drony vyzbrojenými výbušninami. Inspirací mu má být útok Islámského státu (IS) v Sýrii, uvádí server Defense One.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Drony U.S. Air Force při útoku
doporučujeme

Ruská armáda přestane používat drony pouze k průzkumným misím, ale též k úderům na cíle prostřednicím malým bomb, sdělilo ministerstvo obrany ruskému listu Izvestia. Není jisté, jak velké tyto drony budou, jen, že je dostanou brigády pozemních, námořních i vzdušných sil, které se nachází v předních liniích.  

Podle listu se Rusko inspirovalo u IS, který v roce 2018 v Sýrii zaútočil na ruskou vojenskou základnu s podomácku vyrobenými drony nesoucími bomby. Podle Sama Bendetta, výzkumníka z CNA Corporation a American Foreign Policy Council, to opětovně dokládá, jak vojenská zkušenost ze Sýrie ovlivňuje ruskou válečnou strategii. „Jsme svědky toho, že hlavní národní armáda v plném měřítku přijala vojenské technologie, které poprvé byly velmi efektivně využívány nestátním aktérem,“ podotýká Bendett. 

Rusko se ale pravděpodobně též inspirovalo u svého hlavního vojenského konkurenta, USA. Ty dávají svým vojákům ve předních liniích v Afghánistánu a jinde drony pro průzkumné výzkumy. Na rozdíl od Ruska však USA zatím neoznámily, zda i tyto drony budou nést bomby.

Na nedávném vojenském expu v Moskvě vzbudil pozornost vyvíjený dron, který vypadá jako sněžná sova. Jeho cílem je získat nepozorovaně informace o nepřátelích a poté pomocí laserového paprsku je zaměřit pro dělostřelectvo či letectvo.

Útok v Sýrii měl též ruskou armádu donutit k tomu, aby základnu obkroužila rušičkami GPS signálu, které mají zprostředkovat nepřátelským dronům špatné a falešné údaje a tak zamezit jejich útoku. Tyto rušičky ale začaly, zřejmě nezáměrně, mást i izraelská letadla, což vyvolalo mezi Izraelem a Ruskem diplomatickou roztržku. Rusko odmítá, že by takovou technologii používalo, podle odborníků to však lze vidět „až z vesmíru.“

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin usadil Trumpa. Jeho twitter ho nezajímá

13.10.2019 14:21 Kreml nevyčítá prezidentu Donaldu Trumpovi nynější problémy v rusko-amerických vztazích, protože si…

Trump a Putin opět tváří v tvář? Kreml nevyloučil schůzku v Chile

11.10.2019 16:49 Setkání prezidentů Ruska a USA Vladimira Putina a Donalda Trumpa na listopadovém summitu asijských…

Zemřel Alexej Leonov. První kosmonaut, který vystoupil do volného vesmíru

11.10.2019 15:30 Aktualizováno Zemřel bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který v roce 1965 jako první člověk vystoupil do…

Porošenko chce nový majdan? Na Ukrajině to vře, oddělení vojsk v Donbasu…

10.10.2019 22:34 Aktualizováno Bez oddělení znepřátelených stran na východoukrajinském bojišti nebude svolán summit normandské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama