"Zrůda a psí ho*no." Gruzínská TV chrlila urážky na Putina. Bude z toho válka?

Kreml dnes odsoudil vulgarity, které na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina zazněly z úst moderátora nedělního pořadu gruzínské televize Rustavi-2. Televizní stanice blízká opozici byla o víkendu nucena na několik hodin přerušit vysílání kvůli rozhořčenému davu u svého sídla a politici vládního tábora urážení Putina v přímém přenosu kritizovali jako provokaci.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

"Pokud jde o urážky na adresu naší země a našeho prezidenta, samozřejmě je považujeme za naprosto nepřijatelné a rozhodně je odsuzujeme," řekl dnes novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Chování moderátora podle Peskova buď vyprovokoval kdosi, kdo si přeje ještě více zkomplikovat rusko-gruzínské vztahy, nebo jde o důsledek "naprosté nepříčetnosti". Každopádně šlo o chování nehodné gruzínského národa s jeho dávnou historií a bohatou kulturou; "to, co se stalo, je pro Gruzínce velká ostuda," usoudil mluvčí.

Kreml nicméně podle něj zaznamenal, že celé gruzínské vedení - prezidentka, premiér a předseda parlamentu - počínání gruzínského novináře odsoudilo. Podle gruzínské diplomacie nemělo toto vystoupení nic společného se svobodou slova, ruská diplomacie je odsoudila jako "výstřelek nejhoršího darebáctví".

Populární moderátor Georgij Gabunija v neděli zahájil svůj pořad, vysílaný v přímém přenosu, nadáváním Putinovi v ruštině. Ruského prezidenta mimo jiné označil za "neřáda", "zrůdu" a "psí hovno". "Na naší krásné zemi není místa pro tak ubohé stvoření, jako jsi ty," prohlásil a mimo jiné Putinovi a jeho rodičům popřál, ať "hoří v pekle".

Televize Rustavi 2 je pokládána za blízkou bývalému prezidentovi Michailu Saakašvilimu, který svou opoziční stranu vede z exilu. Ředitel televize se za nadávky omluvil, ale prohlásil, že sdílí moderátorův názor a nepropustí jej.

Několik stovek demonstrantů, kteří se po odvysílání pořadu sešli před sídlem televize a házeli po jejich pracovnících vejce, se podle ruského listu Kommersant obávali, že Putin by na "strašné urážky svých zesnulých rodičů" mohl odpovědět rozpoutáním války, a to tím spíše, že ruské tanky v separatistické Jižní Osetii jsou od Tbilisi vzdáleny jen 40 kilometrů. Televizi podle ruského deníku také opustilo několik novinářů, kteří demonstrantům říkali, že nechtějí vyprovokovat nový válečný konflikt.

zdroj: YouTube

Rusko-gruzínské vztahy jsou napjaté od krátké války, kterou za Saakašviliho vlády svedli Gruzíni a Rusové v srpnu 2008 o separatistickou provincii Jižní Osetie. Olej do ohně minulý měsíc přilila návštěva ruských poslanců v Tbilisi, kde následně propukly protiruské a protivládní demonstrace. Ty tuto neděli pokračovaly 17. dnem.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v norské vládě. Premiérka Solbergová vymění 13 ministrů

24.01.2020 14:58 Norská premiérka Erna Solbergová dnes oznámila největší změny ve vládě od svého nástupu k moci v…

Poradcem Putina je Medinskij. Má skandální pověst, kritizoval Prahu za…

24.01.2020 13:45 Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval svými poradci Maxima Oreškina a Vladimira Medinského, kteří…

Soros vytvoří globální univerzitu OSUN, má vzdorovat autoritářským režimům

24.01.2020 10:38 Americký miliardář maďarského původu George Soros poskytne jednu miliardu dolarů (22,7 miliardy…

Vatikán řeší ožehavý problém. Proč dramaticky klesá počet jeptišek?

24.01.2020 10:20 Vatikánský dámský časopis připsal dramatický pokles počtu řádových sester na světě velmi náročným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama