První hovor Putina se Zelenským, řešili urovnání konfliktu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes poprvé hovořil se svým novým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Předmětem telefonického rozhovoru byly možnosti urovnání konfliktu na východní Ukrajině a návratu zajatců, informoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rozhovor se podle něj uskutečnil z iniciativy ukrajinské strany.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

"Předmětem diskuse byly otázky urovnání na jihovýchodě Ukrajiny a společná práce ohledně návratu osob zadržovaných na obou stranách," citovala Peskova agentura RIA Novosti. "Dohodli se na pokračování této práce na expertní úrovni," dodal Peskov.

Prezidenti podle ruského mluvčího hovořili také o možnostech pokračování kontaktů v rámci takzvaného normandského formátu, který společně vytvářejí Ukrajina, Rusko, Německo a Francie. Tyto země se podílejí na úsilí o ukončení konfliktu mezi proruskými separatisty a ukrajinskými silami na jihovýchodě Ukrajiny.

Hlavním výsledkem jednání čtyř zemí byla minská mírová dohoda z roku 2015, která stanoví podmínky ukončení bojů, předpokládá výměnu zajatců a počítá mimo jiné i se zvláštním statusem separatistických zón. Strany konfliktu se ale obviňují z porušování dohody.

Zelenskyj tento týden nabídl Putinovi setkání v Minsku. Naznačil, že by se ho mohly zúčastnit hlavy USA, Francie, Británie a Německa. Peskov poznamenal, že Moskva bude o takovém setkání uvažovat.

Samotný Putin dnes k Zelenskému návrhu po setkání s bolivijským prezidentem Evem Moralesem poznamenal, že je ochoten jednat s novým ukrajinským prezidentem. Uskutečnění takových jednání je však podle něj nepravděpodobné před parlamentními volbami na Ukrajině, plánovanými na 21. červenec, a před vytvořením nové ukrajinské vlády. "Setkání na vysoké úrovni je třeba důkladně připravit," upozornil šéf Kremlu.

Putin také poukázal na to, že na Zelenského výzvu ještě nereagovali ostatní lídři, a dodal, že britská premiérka Theresa Mayová má během několika týdnů odstoupit.

Bývalý komik Zelenskyj zvítězil v dubnových prezidentských volbách a urovnání konfliktu na východě Ukrajiny označil za jednu ze svých priorit.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin je proti vlastenectví? Nacionalismus je známkou úzkého myšlení,…

24.07.2019 10:02 Americký režisér Oliver Stone se vrátil do Moskvy, aby znovu vyzpovídal ruského prezidenta…

Příměří v Donbasu je křehké, z frontové linie hlášeny incidenty

24.07.2019 08:45 Příměří na východě Ukrajiny vyhlášené o víkendu těsně před začátkem ukrajinských parlamentních…

Savčenková utržila zdrcující porážku, ve volbách získala jen osm hlasů

24.07.2019 08:38 Drtivou ránu politické kariéře bývalé armádní důstojnice a někdejší vězeňkyně v Rusku Nadije…

V Bosně zatkli bratra magnáta Mittala, dle policie jede v organizovaném…

23.07.2019 21:41 Mladšího bratra známého ocelářského magnáta Lakšmího Mittala Pramoda zatkla dnes policie na severu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama